alerjik bronşit

Artık astım yani alerjik bronşit hastalığının ne olduğunu biliyor ama belirtilerini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.  Çocuğunuzda astım olup olmadığını anlamak için alerjik bronşit belirtileri hakkında bilginizin olması gerekir. Belirtiler varsa da teşhis konulması önemlidir. Biz de sizleri bilgilendirmek için bu yazıyı yazdık.

 

 

Alerjik Bronşit Belirtileri Nelerdir?

 
Sık tekrarlayan öksürük, hırıltı(hışıltı), nefes sıkışması alerjik bronşitin en önemli belirtilerindendir. Astımlı çocukların akciğerleri çok hassas olduğu için çok sık hasta olurlar. Bu nedenle de gereksiz antibiyotik kullanırlar. Gereksiz antibiyotik kullanımını önlemek için alerjik bronşit teşhisinin konulması çok önemlidir.
 
- Çocuğunuzun göğsünde özellikle nefes verme sırasında hırıltı (hışıltı) sesi duyulması
- Sık sık öksürük olması ve bu öksürüğün özellikle geceleri artması, gece öksürükten uyanmanın olması, sabaha doğru veya sabah kalkınca öksürük olması
- Tekrarlayan hırıltı (hışıltı)
- Sık sık nefes sıkışıklığı olması
- Öksürüklerin özellikle bazı mevsimlerde kötüleşmesi
- Egzersiz yaptığı, oyun oynadığı veya terlediği zaman öksürük, hırıltı olması
- Sık sık gribal enfeksiyon sonrası öksürük olması ve öksürüklerin 2 haftadan uzun sürmesi veya nefes sıkışması olması
- Sigara, deterjan, boya gibi kimyasal maddelerin kokularına aşırı hassasiyet olması
- Çocukta egzema, alerjik nezle olması
- Ailenizde veya akrabalarınızda astım, alerjik nezle, egzema, gıda alerjisi, ilaç alerjisi gibi alerjik hastalıkların olması (Çünkü allerjik hastalıklar genetik olarak çocuklara geçer)
- Öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerin ventolin, bricanyl gibi nefes açıcı sprey veya nebul tedavileri ile rahatlaması
 

Doğru Teşhis Çok Önemlidir !

 
Her alerjik bronşit belirtisi olan çocukta astım olmayabilir. Bu neden teşhisin doğru konması çok önemlidir. Astım tedavisi 1-2 hafta gibi kısa süreli bir tedavi değildir. Aylarca, bazı durumlarda yıllarca süren bir tedavidir. Yanlış teşhis yapıldığı takdirde bu uzun süreçte çocuklarınız gereksiz yere tedavi görmüş olurlar. Tam tersi durumda yani astım varken olmadığı varsayılırsa akciğerlerde hasar gelişebilir. Bu nedenle öncelikle kesin teşhis konulmalı ve gereken tedai verilmelidir.
 

Hangi Doktora Gitmeliyim?

 
Çocuğunuzda alerjik bronşit belirtilerini gördüyseniz ilk yapmanız gereken şey çocuğunuzu bir çocuk alerji uzmanına götürmektir. Doğru teşhisin neden önemli olduğunu söyledik. Doğru teşhisi yapacak kişi çocuk alerji uzmanıdır.
 
 Teşhis konulduktan sonra aşı tedavisinin gerekliliğine karar verilmelidir. Tedavi sürecinde çocuğunuzun çocuk alerji uzmanı gözetiminde olması da çok önemlidir. Bunun nedeni ise , aşı tedavisinde aşı her çocuğa özel karışım olarak hazırlanmaktadır. Hangi karışımın yapılacağı çok önemlidir. Aşı tedavisi kararı ve nasıl bir aşı hazırlanacağı konusunda eğitim çok önemlidir. Gelişigüzel yapılan aşı tedavisi çocuğunuzda kötü sonuçlara neden olabilir. Aşı tedavi 3 ile 5 yıl süreyle devam eden bir süreçtir. Bu kadar uzun soluklu bir sürecin yeterince eğitim almamış uzmanlar tarafından yapılması yanlıştır.

Astımlı çocukların astım konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji / immünoloji uzmanları çocuklardaki astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle çocuk alerji uzmanları tarafından astımdan şüphelenilen çocukların incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir. 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUĞUMDA ASTIM (ALERJİK BRONŞİT ) OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM? İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 19.11.2015 18:19:58

Bir çocuk alerji uzmanına gitmelisiniz

Nazlı - 19.11.2015 13:53:22

Hocam iki haftadır Benim kızımın boğazları enfeksiyon oldu ve doktorun dediğine göre bademciklerin büyük genellikle akşamları öksürük oluyor alerji testi hangi bölüm bakıyor acaba hangi hastanelerde yapılır Ahmet Hoca teşekkür ederim bizi bilgilendirdiğiniz için

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 1.11.2015 21:10:56

Bir çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis ve tedavi edildiğine emin olmalısınız. Tedavi süreciyle birlikte şikayetlerinizin azalması beklenir. Azalma görülmezse nedeni araştırılmalıdır.

fatma - 1.11.2015 13:06:05

Benim oğlum 1 buçuk yaşında yanlız doktor alerjik bronşit dedi doktor ilaç veriyor kullanıyorum bir hafta geçiyor bir kaç gün geçiyor gene tekrarliyor ne yapmalıyım

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 4.10.2015 00:02:37

Alerji testinin,teşhis ve tedavisinin bir çocuk alerji uzmanı tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Alerji uzmanına gidiyorsanız alerji uzmanınıza güvenebilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 4.10.2015 00:02:37

Alerji testinin,teşhis ve tedavisinin bir çocuk alerji uzmanı tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Alerji uzmanına gidiyorsanız alerji uzmanınıza güvenebilirsiniz.

Busra - 2.10.2015 19:39:49

Merhaba hocam benim çocuğum 1 buçuk yaşında alerjik testi yaptılar alerjik Bronsit çiktik ne yapmalıyım antibiyotik içiyor

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 12.2.2015 11:22:08

Tanı ve tedavinizin bir çocuk alerji uzmanı tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Astım korkulacak bir hastalık değildir. Çocuklarda iyileşme oranı çok yüksektir. Dikkat etmeniz gereken tek şey ise çocuk alerji uzmanı tarafından tedavi gördüğünüzdür. Geçmiş olsun.

cicek - 11.2.2015 14:22:34

Oglumun hic gecmegen oksurugu var ve 2 gun dur atesleniyor bugun doktora goturduk astim burosit dedi ne yapmaliyim ventolin ve gece cigneme tableti verdi lutfen bize yardimci olun ne yapmliym.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 9.6.2014 13:45:34

Merhaba sevgili takipçilerim, Sorularınızı ''Dr. Akçay'a soru sor'' kısmına yazarsanız cevaplamaktayım. Sağlıklı günler dilerim.

YORUM EKLE