Çocuğunuzda astım belirtileri olduğunu farkkettiniz. Şimdi de ne yapacağınızı düşüyorsunuz. Acaba astım hastalığı var mı? Ya astım hastalığı varsa tedavisi var mı? Bu gibi birçok soru aklınıza geliyor. Şimdi çocuğumda astım belirtileri varsa ne yapmalıyım sorusuna cevap bu makalede bulabileceksiniz. 

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım belirtilerinden sık tekrarlayan öksürük, hışıltı (Hırıltı) ve nefes sıkışması astımın en önemlilerindendir. Oyun oynadıktan sonra, koştuktan sonra, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hışıltı veya öksürük olması da astımın önemli bir belirtisidir. 
 

Astım Belirtileri Varsa Çocuğumu Ne Zaman Doktora Götürmeliyim?

Çocuğunuzda astım belirtileri varsa vakit geçirmeden doktora başvurmanız gerekir. Çocuk doktorları ön incelemeyi yapabilir. Astım belirtileri olduğu gerçekten düşünülüyorsa Çocuk Alerji Uzmanına girmenizde fayda var. Çünkü astım teşhisinin konulması ve tedavinin planlanması gerekir. Bu tedavi 1-2 aylık bir tedavi olmayıp belki de yıllar sürecek bir tedavi olacağı için teşhisin balta doğru konulması ve tedavinin doğru ayarlanması çok önemlidir. 

Astım için Neden Çocuk Alerji Uzmanına Gidilmeli?

Çocuğunuzda astım belirtilerinden bazılar varsa astım olup olmadığının anlaşılması gerekiyor. Bunun için çocuk alerji uzmanına başvurmanız gerekir. Çünkü çocuklardaki astımın %90 nedeni alerjidir. Bu konuda en deneyimli uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Astım belirtileri olan çocuk hakkında  çocuk alerji uzmanı tarafından aileden çok detaylı bilgi alınır ve elde edilen bilgiler sonrası astım düşünülürse incelemeye alınmalıdır. Astım belirtileri olan her çocuk astım değildir. Bu nedenle incelenmeli ve astım teşhisi konulursa da tedavisi planlanmalıdır. Astımlı çocuklardan alerjisi çok yüksek olanlarına aşı tedavisi düşünülebilir. Astımı olmayanlar da takibe alınır. Astım teşhisi konulmadan çok ağır astım tedavileri kullanılmamalıdır. Uzun süre boşu boşuna astım ilaçları kullanıyor olabilirsiniz. Bu nedenlerle astım belirtileri olan çocuklarda astımın doğru teşhisinin konulması çok önemlidir.

Çocuk Alerji uzmanına Giderken ne Yapmalıyım?

Çocuk alerji uzmanıa giderken alerji testlerini etkileyebilecek alerji şurupları, tabletleri, öksürük şurupları, soğuk algınlığı şurupları 1 hafta öncesinden kesilmelidir. Sprey veya nebulizatörle kullanılan ilaçlar alerji testlerini etkilemez. Bu nedenle kesmeye gerek yoktur. Astım ilaçlarınızı ve ilaçları kullanırken kullandığınız hazne veya aletlerinizi de yanınızda getirmeyi unutmayınız. Açlık önemli olmadığı için çocuğunuzu aç bırakmaya gerek yoktur. Ter testi gerekebileceği için 1 gün önceden çocuğunuza banyo yaptırabilirsiniz. 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUĞUMDA ASTIM BELİRTİLERİ VARSA NE YAPMALIYIM? İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 21.1.2015 13:43:33

Alerjik bronşit, astım tanısının bir çocuk alerji uzmanı tarafından konulması gerekmektedir. Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi yaptırmanızı öneririm. Alerji uzmanınız çocuğunuza uygun tedavi yöntemini seçecektir. Biz alerji seviyesi yüksek hastalarımıza aşı tedavisi uyguluyoruz. Ayrıntılı bilgiyi linkte bulabilirsiniz. http://www.ahmetakcay.com/sayfa/199/astimda-asi-tedavisi-immunoterapi.html

Neşe GÜR - 20.1.2015 12:02:41

Iyi gunler hocam .13 aylık bir kızım var.sezaryenle dogdu.Dogdugunda zatürre teshisi kondu 10 gun yogun bakimda kaldi. Cocuk doktorumuz 5.5 aylikken allerjik bronşit teshisi koydu .sikayetlerimiz inatci hiriltili oksuruktu gunduz ve daha fazla olarak geceleri cok artiyordu.gozleri kizarik ve sisti her uyandiginda. Antibiyotik ve kortizon karisimli 3 er gunluk tedavi uyguladi birkac defa tedaviden hep olumlu sonuc aldik.Su an 3 haftadir gecmeyen bir donemdeyiz uyku uyuyamiyor veistahsiz .drumuz astim spreyleri verdi ve 1 yil tedavi onerdi kizim 13 aylik bu uc hafta icinde 8 kilodan 7.600 dustu .Kuzenleri allerjik astim .Esim ve benimde bunyemiz allerjik.Sizin yorumunuzu bekliyorum.ilginize simdiden teşekkür ediyorum..

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 15.11.2013 19:29:18

Astım açısından çocuk alerji uzmanına götürmeniz uygun olur.

fatma - 14.11.2013 01:14:35

benimoglum 3 yaşında grip oluyo hemen ertesi gün balgam oluşuyo.doktora gidip antibiyotik kulanmadanda geçmiyo.doktor astım bronşit demiyo ama ben korkuyorum .annemdede vardı

YORUM EKLE