Çocuk Alerji

Çevremizde bulunan ve vücudumuzda alerjik yanıt oluşturan maddelere“alerjen” denir. Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı, aşırı şekilde ve anormal bir yanıt, tepki vermesi olarak tanımlanabilir.
 
Çocuk Alerji Bilimi vücudumuzun alerjenler ve bunlara alerji gelişmesiyle ile ilgili sorunları ve hastalıkları  ile uğraşan tıp bilimin dalıdır.
Çocuk Alerjisi Uzmanı veya tıp diliyle Pediatrik Alerji  Uzmanı ise yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve  ergenlerde görülen; alerjik hastalıkları inceler.
Çocuklar sürekli büyüme ve gelişme trendi içinde olduklarından küçük erişkinler olarak kabul edilemezler. Birçok fizyolojik ve psikolojik özellikleri erişkinlerden farklıdır. Çocuklardaki erken dönemlerde görülebilecek alerjik sorunlar erken tedavi edilmezlerse  daha sonraki yaşamlarında ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Çocukların alerjik problemleri mutlaka bir 
Çocuk Alerji Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir.
Çevremizde var olan her tür maddeye karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Alerji yapıcı maddeler gıdalarla, hava yolu ile, vücuda dışarıdan enjekte edilmek yoluyla veya deri yolu ile alınabilir. İlk 3 yaşta gıdalara karşı (en sık inek sütü ve yumurta) alerji gelişimi ön planda iken, 3 yaştan sonra solunan hava ile alınan maddelere karşı olan alerjiler ön plana geçer. Hava yolu ile alerji yapabilen maddeler içinde ev tozu akarları, küf, hayvan cilt döküntüleri, salgı ve tüyleri, yabani ot, çimen ve ağaç polenleri sayılabilir.

 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUK ALERJİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 20.12.2015 22:43:55

Egzama tedavisi nedene yöneliktir. Nedenin tedavi edilmesiyle egzama da tedavi edilir. Çocuklarda görülen egzamanın nedeni çoğunlukla alerjidir. Bir çocuk alerji uzmanına gitmenizi tavsiye ederim.

ayşe - 16.12.2015 01:16:38

Benim kızım da yakalandı egzema hastalığına ve3yaşında ne yapmamgerekir

YORUM EKLE