Çocuk Alerji Uzmanı veya çocuk alerji doktoru artık yavaş yavaş öğrenilmeye başlandı. Çünkü birçok çocukda alerjik hastalık var. bu nedenle tedaviden cevap alamayanlar çare ararken çocuk alerji uzmanının olduğunu öğreniyorlar. Peki çocuk alerji doktoru nedir? Çocuk alerji uzmanı nedir. İşte şimdi onu öğreneceğiz. 

Çocuk alerji uzmanı olmak için once Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmak gerekir

Çocuk alerji uzmanı olmak icin öncelikle tıp fakültesi bitirilmelidir. Alti yıllık tıp eğitimi sonrasinda çocuk sağlıgi ve hastalıkları konusunda ihtisas yapilmasi gerekmektedir. Bu sure sonunda uzmanlık sınavında cocuk sağlıği ve hastalıkları bölümünün kazanilmasi gerekmektedir. 4-5 yıllık uzmanlik ihtisasi sonrasinda "Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları" uzmanı olunur.
 

Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Uzmanları 5 yıllık eğitm ve zorunlu hizmet yapmaları halinde Çocuk Alerji uzmanı olabilir

Daha sonra yandal uzmanlik sinavina basvurulur. Bu sınavda en yuksek puanla alinan çocuk alerji yandal uzmanlik alani kazanilmasi sonrasinda 3 yil sureyle asistan olarak cocuk astimi ve alerji hastaliklari konusunda ihtisas yapılır. Bu surenin sonunda uzmanlik tezi verilerek "Çocuk Alerjisi Uzmani" unvani verilir. Bu uzmanlik alanında çalısılması için 2 yil süreyle zorunlu hizmet yapılır.
 

Çocuk Alerji Uzmanı olmak için 15 yıllık tıp eğitimi gerekir

Sonuç olarak 6 yil tip eğitimi 4 yil uzmanlik eğitimi ve 3 yıl yandal eğitimi sonrasinda 2 yil zorunlu hizmetle birlikte 15-16 yil egitim sonrasinda elde edilir. Bu sure sonunda doçent ve profesör olmak için bu alanda uluslararasi yayinlar yapmak ve doçentlik sinavında basarılı olmak gerekmektedir.
 

Çocuk alerji Uzmanları astım ve alerjik hastalıklar konusunda uzmanlardır

Çocuk Alerji Uzmanı olmak çok büyük emek istemektedir. Çocuk alerji uzmanları astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjileri, ilaç alerjileri, arı ve böcek alerjileri, ürtiker, temas alerjileri, anjionörotik ödem gibi alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini en ayrıntılı bir şekilde öğrenir ve uygularlar.
 

Çocuk Alerji Uzmanları neden önemlidir?

Çocuk alerji uzmanları sayesinde birçok uzmana gitmekten kurtulunmuş olunur. Çünkü alerjik hastalıklar birlikte olmaya eğilimlidir. Yani astımı olan çocuklarda alerjik nezle egzama gibi belirtiler de görülür. Bu nedenle alerjik nezle için kulak burun boğaz uzmanına, egzama için dermatoloji uzmanına gitmeye gerek yoktur. Çünkü çocuklardaki alerjik nezle egzama ve astım konusunda en deneyimli uzmanlar Çocuk alerji uzmanlarıdır.
 

Çocuklarda astım ve alerjik hastalıklar konusunda en deneyimli uzmanlar Çocuk Alerji Uzmanlarıdır

Çocuklardaki alerjik hastalıklara yaklaşım için çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda deneyimli olmak ve çocuk alerjik hastalıkları konularında eğitim almak çok önemlidir. Alerjik hastalıkların detayları konusunda çocuk doktorlarının çocuk alerji uzmanları kadar deneyimli olmaları beklenemez. Bir pratisyen hekim nasıl kadın doğum uzmanı kadar kadın hastalıkları ve doğum hakkında deneyimli olamazsa bir çocuk doktoru da çocuk alerji uzmanı kadar çocuklarda görülen astım, alerjik nezle, egzama gibi alerjik hastalıklar konusunda deneyim sahibi olması beklenemez.
 

Doğumdan 18 yaşına kadar çocuklarda alerji testini ve aşı tedavilerini mutlaka çocuk alerji uzmanları yapmalıdır. Neden mi?

Çocuklarda alerji testleri eğitimi çocuk doktorlarına verilmemektedir. Çünkü çocukalara alerji testi yapabilmek için öncelikle 1 yıl alerji ve immünoloji teorik eğitim alınmalıdır. Daha sonra alerji testlerinin uygulanması, çapraz reaksiyonlar, teşhisteki yeri ve alerjik şok gibi konular konusunda eğitim verilir. Tek başına alerji testinin hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle çocuk alerji uzmanları tarafından veya gözetiminde yapılmalıdır. Tedavide kullanılan aşı tedavisi ise sadece ve sadece çocuk alerji uzmanlarının yetkisinde olanbir testtir. Çünkü aşılar alerji test sonuçları, çocuktaki belirtilere gore çocuğa özel karışımlar hazırlanmalıdır. Bu da eğitim, deneyim ve tecrübe gerektirir. Çocuk alerji uzmanı eğitim almayan uzmanlarca uzun soluklu olan (en az 3 yıl süren) aşı tedavisinin yapılması 3 yıl sonrasında başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali çok yüksektir. Boşu boşuna hem vakit kaybolmuş hem de maddi kayıplar olmuş olur. Çocuklarda tedavi başarısı yaşın artmasıyla azaldığı için tedavi başarısının da azalmasıyla karşı karşıya kalınmış olur.

Bir doktorun Çocuk Alerji uzmanı olup olmadığını nasıl anlarım?

Bir hekimin çocuk alerji uzmanı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kaşesinde Çocuk Alerji Uzmanı yazıp yazmadığına bakmaktır. Çocuk alerji konusunda bilgi sahibi olmak çocuklara alerji testi yapma ve çok ayrıntılı bilgi gerektiren aşı tedavisi yapma hakkı vemez.
 

Çocuk Doktorları ve Çocuk Alerji Uzmanları işbirliği içinde olmalıdır.

Çocuk doktorlarının Çocuk alerji uzmanlarına astım ve diğer alerji hastalıkları hastalarını göndermesi ve teşhis ve tedavisi düzenlendikten sonra takip etmesi en ideal yöntemdir. Teşhis ve tedavi sonrası yılda bir tedavi giidişini Çocuk alerji uzmanının değerlendirmesi yeterlidir.

 9567