Çocuk alerji uzmanına ilk defa gidiyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Öncelikle çocuğunuzda ciddi bir acil durum yoksa bazı ilaçları 1 hafta önceden kesmelisiniz. Örneğin çocuğunuz öksürüyor ve astım olup olmadığını öğrenmek için çocuk alerji uzmanına gitmeye karar verdiniz.

Yapmanız gereken soğuk algınlığı şurupları, öksürük şurupları, alerji şuruplarını 1 hafta önceden kesmeniz gerekir. Mümkünse ağızdan kullanılan hiçbir ilacı kullanmayınız.

Sprey olarak veya buhar olarak kullanılan ilaçlar, parasetamol, ibufen içeren ateş düşürücüler gibi ateş düşürücü şuruplar ve antibiyotikler testleri etkilemediği için kesmeye gerek yoktur. Açlık veya tokluk önemli değildir.

Mümkünse doktora gitmeden bir gün önce çocuğunuzu banyo yaptırın. Çünkü bazen ter testi gerekebilmekte ve bu testin doğru sonuç vermesi için de bir gün önceden çocuğa banyo yaptırılması önemlidir.

Eğer çocuğunuzda çok öksürük varsa bu önlemleri almanıza gerek yoktur. Çünkü öncelikle bu belirtilerin düzelmesi için bazı ilaçların kullanılması daha sonra ilaçlar kesildikten sonra astıma yönelik testler yapılacağı için önlem almanıza gerek yoktur.

Daha önce astım ilaçları verilmiş ve özellikle sprey şeklinde ilaçlar kullanıyorsanız ilaçlarınızı ve haznelerinizi de yanınızda getirin. Doktorunuz ilaçları nasıl kullandığınızı görmek istiyebilir.

Çocuk Alerji uzmanına giderken alacağınız bu önlemler size vakit kazandıracak ve tedavinizin daha başarılı olmasını sağlayacaktır.
 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUK ALERJİ DOKTORUNA GİDERKEN NE YAPMALIYIM? İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 16.11.2013 15:53:34

Alerji testi her yaşta yapılabilir. Çocuk alerji uzmanına başvurursanız alerji testi yaptırabilirsiniz. Selamlar

canan - 12.11.2013 09:18:59

merhabalar benim oğlum3,5 yaşında 2 yaşındayken alerji testi yapıldı alerji seviyemiz% 69 çıktı sürekli rahatsızlanıyor doktorlar bunyesı zayıf dedı 2 yasına kadar anne sutu emdı ventolın verıyorlar oksurugu oldugunda ama oda oğlumu sinirli ve hırcın yapıyor neyapmam lagzım alerji testi tam kapsamlıolarak 5 yas altı cocuklara yapılmıyormus neye alerjımız var onuda ılmıyoruz

YORUM EKLE