Çevremizde bulunan ve vücudumuzda alerjik yanıt oluşturan maddelere“alerjen” denir. Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin alerjenlere karşı, aşırı şekilde ve anormal bir yanıt, tepki vermesi olarak tanımlanabilir.

 

Çocuk Alerji Bilimi vücudumuzun alerjenler ve bunlara alerji gelişmesiyle ile ilgili sorunları ve hastalıkları  ile uğraşan tıp bilimin dalıdır.

Çocuk Alerjisi Uzmanı veya tıp diliyle Pediatrik Alerji  Uzmanı ise yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan bebek, çocuk ve  ergenlerde görülen; alerjik hastalıkları inceler.
Çocuklar sürekli büyüme ve gelişme trendi içinde olduklarından küçük erişkinler olarak kabul edilemezler. Birçok fizyolojik ve psikolojik özellikleri erişkinlerden farklıdır. Çocuklardaki erken dönemlerde görülebilecek alerjik sorunlar erken tedavi edilmezlerse  daha sonraki yaşamlarında ciddi olumsuzluklara neden olabilir. Çocukların alerjik problemleri mutlaka bir 
Çocuk Alerji Uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir.
Çevremizde var olan her tür maddeye karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Alerji yapıcı maddeler gıdalarla, hava yolu ile, vücuda dışarıdan enjekte edilmek yoluyla veya deri yolu ile alınabilir. İlk 3 yaşta gıdalara karşı (en sık inek sütü ve yumurta) alerji gelişimi ön planda iken, 3 yaştan sonra solunan hava ile alınan maddelere karşı olan alerjiler ön plana geçer. Hava yolu ile alerji yapabilen maddeler içinde ev tozu akarları, küf, hayvan cilt döküntüleri, salgı ve tüyleri, yabani ot, çimen ve ağaç polenleri sayılabilir.

 

 5161