Çocuk Doktoru ve Çocuk Alerji Uzmanı

Alerjik hastalıkların hızla artması ile birlikte alerji doktorlarına ilgi de arttı. Alerji bölümü geçmişi sadece 20 yıl olması nedeniyle alerji uzmanı sayısı da yeni yeni istenen düzeye geliyor. Alerji uzmanları ile çocuk doktarları da birlikte el ele çalışması gerekiyor.
 
Çocukarda görülen alerjik hastalıklardan astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, cilt alerjileri, ilaç alerjileri, böcek alerjileri gibi alerjik hastalıkların belirtilerini gören bir çocuk doktoru çocuğun rahatlamasını sağlayacak başlangıç tedavisini vermelidir. Daha sonra da çocuk doktorlarından alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve uzmanlık belgesi almış çocuk alerji uzmanlarına yönlendirmelidir. Çocuk alerji uzmanları tarafından teşhis konulup tedavisi planlanmalıdır. Tedavi planlan alerjik hastalığı olan çocuk çocuk doktoru tarafından takip edilmeli ve gerekli durumlarda çocuk alerji uzmanlarına yönlendirilmelidir. Bu şekilde hareket edilirse alerjik hastalık şüphesi olan çocuğa çok daha kısa sürede teşhis konulmuş olur. Boşu boşuna birçok ilaç kullanmaktan kurtulunmuş olunur.

Alerjik hastalığı olan çocuk doktoru teşhis koymaya ve  tedavi etmeye çalışırsa yanlış teşhis konuması ve gereksiz tedavi verilmesi riskiyle karşı karşıya kalınır. Tüm alerji hastalarını çocuk alerji uzmanları takip edemeyeceği için de çocuk alerji uzmanı ile çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı alerjik hastalığı çocuklar için el ele takip etmelidir. 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUK DOKTORU VE ÇOCUK ALERJİ UZMANI İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 30.11.2014 20:32:08

Merhaba, egzamanın nedenleri arasında besin alerjisi vardır. Bir çocuk alerji uzmanı tarafından ciltten alerji testi yapılarak tanısı konulmalı. Egzama tedavisi için önce egzamanın nedeni bulunmalı

esra - 29.11.2014 23:25:26

Merhaba doktor bey benim iki cocugum var buyuk kizim 8yasinda onda allerjik egzamazi var amabir yildir iyi kucuk oglum 10aylik onda sadece egzama var cok kotu doktora goturuyorum hic bir sonuc alamiyorum bana bir akil verirmisiniz tesekkur ederim

YORUM EKLE