Çocuk felci, eskiden en çok korku salan çocukluk dönemi hastalıklarından biriydi. 1916 yılında ABD’de gelişen bir polio salgını, 6 bin kişinin ölümüne ve 27 bin kişinin felçli kalmasına neden olmuştu. 1955 yılında polio aşısının hayatımıza girmesiyle birlikte bu korkunç hastalık dünyada büyük oranda azaldı. Türkiye’de 1990’lı yıllardan itibaren başlatılan polio aşı kampanyası çok başarılı oldu. Kampanyanın başarısı kısa sürede meyvelerini verdi. Ülkemizde son 10 yıldır çocuk felci vakasına rastlanmıyor! Çocuk felcinden korunmak için tüm dünya ülkelerinin hassas olması gerekiyor. Eğer korunmaya devam etmezsek, diğer ülkelerin birinden gelen herhangi bir yolcunun beraberinde getireceği polio mikrobu, salgınların tekrar başlaması için yeterli olabilir.

Polio, boğazda ve bağırsak kanalında yaşayan bir virüs tarafından meydana gelir. Bu virüs, enfekte kişinin dışkısıyla temas sonucu bulaşır. Virüsün bulaştığı bazı çocuklar hiç hastalanmaz. Bazı çocuklarda virüsle temastan 6-20 gün sonra, soğuk algınlığına benzer belirtiler baş gösterir. Polionun tedavisi yoktur! Bazı çocuklar bu hastalık nedeniyle ölür.

Bu hastalıktan korunmanın tek yolu aşılanmak… Çocuklarımızın ve gelecek nesillerin sağlıkla yetişmeleri için çocuklarımızı polioya karşı aşılatmayı ihmal etmeyin.
  

 2595