Çocuk göğüs hastalıkları uzmanı çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan ve sonrasında çocuklardaki göğüs hastalıkları konusunda 3 yıl eğitim alan ve bu eğitimleri sonunda çocuk göğüs hastalıkları uzmanlık diploması alan uzmanlardır.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nasıl Olunur?

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanı olmak için öncelikle 6-7 yıl süren tıp fakültesi bitirilmelidir. Daha sonra çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olunur. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan hekimler yandal sınavına başvurlar. Sınavda başarılı olanlar çocuk göğüs hastalıkları bölümünü kazanırlarsa çocuk göğüs hastalıkları uzmanlık eğitimi almaya hak kazanırlar. Bu bölümde çocuklarda görülen göğüs hastalığı konusunda teorik ve klinik eğitim alınır. Çocuk göğüs hastalıkları uzmanlarının sorumlu oldukları basilica konular şunlardır

Astım (Alerjik olmayan formu)
Kistik Fibrozis
Bronşektazi
Kronik akciğer hastalıkları
Zatürrre
Tekrarlayan zaturre
Tüberküloz (Verem hastalığı)
Doğumsal akciğer hastalıkları
İmmotil silia
Uyku apne sendromu (Uyku bozuklukları)
İnterstisyel akciğer hastalıkları
İskelet kas hastalıklarına bağlı akciğer sorunları

Çocuk göğüs hastalıkları eğitimi alındıktan sonra ve yeterli hasta deneyimi elde edildikten sonra yani 3 yılın sonunda bitirme sınavına girilir. Bitirme sınavında başarılı olanlar 2 yıl süreyle devlet hizmet yükümlülüğü yapmak zorundadır. Bu zorunlu hizmet sonrasında çocuk göğüs hastalıkları uzmanı diploması alınır ve artık hekimin kaşesinde çocuk sağlığı ve hastalıkalrı uzmanı altında çocuk göğüs hastalıkları uzmanı da yazmaya başlar.

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları hangi yaş grubundan sorumludur?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen çocuk göğüs hastalıklarından sorumludurlar.

Ne zaman çocuk göğüs hastalıkları uzmanına gidilmelidir?

Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda kistik fibrosis, bronşektazi, kronik akciğer hastalığı, uyku sorunları gibi akciğer hastalıklarının belirtileri varsa çocuk göğüs hastalıkları uzmanına gidilmesi gerekir.

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanına neden gidilmelidir?

Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir. Yetişkinlerde olan göğüs hastalıkları ile çocuklarda olanlar teşhis ve tedavi bakımından farklılıklar gösterebilir. Çocuklara yaklaşım daha farklıdır. Bu nedenlerle çocuklarda görülen çocuk göğüs hastalıkları için en deneyimli uzmanlar çocuk göğüs hastalıkları uzmanlarıdır.

Çocuk göğüs hastalıkları alerji uzmanı mıdır?

Çocuk göğüs hastalıkları uzmanları alerji uzmanı değildir. Astım hastalığı her iki uzmanlık alanı konusu olduğu için bazen karışıklıklık olabilir. Çocuklarda görülen astım hastalığı %90 alerjik olduğu için genelde çocuklarda görülen astım hastalarına çocuk alerji uzmanları ilgilenmektedir. Sadece bronkoskopi gereken astımlı hastalarda çocuk göğüs hastalıkları uzmanları ilgilenmektedir. Bronkoskopi gereken astımlı çocuk sayısı da oldukça azdır.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve çocuk alerji uzmanı olanlar var mı?

Türkiye de çok az sayıda hem çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hem çocuk alerji uzmanı ve hem de çocuk göğüs hastalıkları uzmanı olan olan doktorlar vardır. Bu uzmanların kartvizitinde ve kaşlerinde her üç uzmanlıkları da yazılmaktadır.

Sonuç olarak doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen çocuk göğüs hastalıkları konusunda en deneyimli ve eğitimli olan uzmanlar çocuk göğüs hastalıkları uzmanlarıdır. 

 177