cocuklar-fazla-kilo-aliyor

Çocuklar Neden Fazla Kilo Alıyor?

Çocuklarımızı Obeziteye İten Nedenler
1- Ailesel nedenler: An­ne ve babanın her iki­si birden şişman ise çocuklarında obezite görülme ihtimali % 80’dir
Şişmanlığın en önemli nedeni harcanan enerjiden daha fazla enerji alınmasıdır. Obez olmamak için fiziksel aktivitenin arttırılması yani alınan enerjinin harcanması da son de­rece önemlidir. Obez çocukların ailelerinde de fiziksel aktivitenin, enerji tüketiminin az olduğu görülmüştür. Bu nedenle fizik aktivitenin arttırılması tüm aile bireyleri için önerilir.
2- Çevresel Faktörler: Özellikle enerji tüketimi açısından önemlidir. Kentlerde yaşayan çocuklarda fiziksel akti­vitenin kısıtlanması genel bir sorundur. Çocuğun aktivitesi kısıtlanırken, önüne sınırsız olarak tüketebileceği yiyecekler sunulmaktadır. Bu iki önemli koşul birleştiğinde
obezite riski artmaktadır.
Çevresel faktörler içinde en çok dikkat edilmesi gereken konular çocuğu hareketsiz bırakan durumlardır. Çok fazla televizyon ve bilgisayar başında vakit geçirmek kilo alımına neden olmaktadır.  Bunun dışında televizyonda görülen reklamlardan etkilenerek gıda alımı da şişmanlamaya katkı sağlamaktadır.
3- Beslenme: Beslenmede öğün sayısı ve alınan besin maddelerinin içeriği son derece önemlidir. Obez çocuk her zaman yaşıtlarına göre daha fazla yiyen çocuk değil az enerji harcayan çocuktur. Bunun dışında çok fazla bur cubur tüketme obeziteyi arttırmaktadır.
4- Hormonal faktörler: fieker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı hormonal nedenler de obeziteye sebep olabilir. Bu nedenle obez olan her çocuğun mutlaka bir çocuk hormon hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Çocuklar Neden Fazla Kilo Alıyor? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE