Besin alerjileri özellikle bebeklik döneminde sık görülebiir. İnek sütü alerjisi de besin alerjisinin bir türüdür.
Herhangi bir besinin alındıktan sonra bağışıklık sistemi tarafından yanlışlıkla yabancı olarak tanınıp buna karşı değişik mekanizmalarla vücudun reaksiyon göstererek alerji belirtilerinin ortaya çıkmasına Besin Alerjisi denir.


Besin alerjisi genellikle 1-2 yaşından önce görülmektedir ve 3 yaş altında görülme sıklığı %6 iken yetişkinlerde bu sıklık %1-2 civarına düşmektedir.
 

En Sık Rastlanan Alerjik Besin Grupları

 
Her besinin alerjik reaksiyonlara neden olması mümkün olmakla birlikte tüm alerjik besin reaksiyonlarının % 90’ından 8 temel besin sorumludur. Bunlar süt, yumurta, yerfıstığı, soya, buğday, ağaç fıstıkları (ceviz, badem, Antep fıstığı, vs), balık ve kabuklu deniz hayvanlarıdır.
 

Besin alerjisi bazı şikayetler ile tespit edilebilir.

Besin alerjisi belirtiler besin alımından sonra ağız etrafında kızarıklık, yüzde veya vücutta kızarıklık, kaşıntı, dil ve dudakta şişme, egzama belirtileri sıklıkla görülen belirtilerdir. Bu belirtilerden başka akciğerde hırıltı, öksürük, nefes sıkışması, burun akıntısı, burun tıkanıklığı kanlı kaka, kabızlık, kusma, şiddetli gaz ağrısı ve alerjik şok belirtileri gibi birçok belirtilere neden olabilir.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİLERİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 3.1.2014 22:15:04

Bu tür durumlarda kesin teşhisin konulması çok önemli. Bu konuda en deneyim sahibi olan uzmanlar çocuk aleri uzmanlarıdır. Çocuk alerji uzmanı ile temasa geçmelisiniz

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 3.1.2014 22:14:55

Bu tür durumlarda kesin teşhisin konulması çok önemli. Bu konuda en deneyim sahibi olan uzmanlar çocuk aleri uzmanlarıdır. Çocuk alerji uzmanı ile temasa geçmelisiniz

fikret - 2.1.2014 14:00:20

benim iki kızımda alerjik astım büyük kızım 4 yaşında kanında alerjisi yüksek küçük kızımda 2 yaşında alvesko kullanıyoruz dünde bikere büyük kızımada sıngular toz bide flixotide sabah akşam sıkıyoruz sizin bize başka öneriniz varmı 1 senedir tedavi görüyoruz büyük kızım sık sık kurp oluyor ne yapmalıyız

YORUM EKLE