Çocuklarda Egzama (Atopik dermatit)

Çocuklarda egzama (Atopik dermatit) çocuklarda sık görülen bir alerjik cilt rahatsızlığıdır. Çocuklarda ve bebeklerde egzama hayat kalitesini etkileyebilen önemli bir hastalıktır. Çocuklarda sık görülen egzama hastalığı hakkında önemli noktaları ve dikkat edilmesi gerekenleri sizler için yazdık. 

Çocuklarda egzama (Atopik dermatit) Nedir?

Çocuklarda sık görülen ve özellikle yanaklarda, eklem yerlerinde kaşıntılı kızarıklıklar olarak kendini gösteren önemli alerjik cilt hastalığıdır.

Çocuklarda egzama nedenleri nelerdir?

Çocuklarda Egzama NedenleriÇocuklarda egzamanın birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında cildin yapısında meydana gelen değişikler sonucu cilt bariyerinin bozulması nedeniyley dir. Cilt bariyeri genetik olarak gen mutasyonu sonucunda cildin aşırı kuru olmaktadır. Su tutma kapasitesi azalmış, cildin yağ miktarı da azalmıştır. Bunun sonucu olarak da cilt çöle benzer şekilde kuru olmaktadır. Genetik mutasyon dışında kullanılan şampuanlar, sabunlar, kıyafetler de egzamaya neden olabilmektedir. Cilt bariyerinde ki bozuklar dışında besin alerjileri de egzamaya neden olabilmektedir. Besin alerjisi özellikle bebeklerde görülen egzamanın yaklaşık %40 nedeni olabilmektedir. Besin alerjileri nedeni ile egzama gelişebildiği için besin alerjisi olup olup olmadığı egzamalı çocuklarda araştırılması gerekmektedir.

Çocuklarda egzama nedeni olarak besin alerjisi

Besin alerjisi egzamaya neden olabilmektedir. Egzamalı çocukların yaklaşık %40 nedeni besin alerjisidir. Bu nedenle de egzamalı çocuklarda besin alerjisi çocuk alerji uzmanları tarafından araştırılmalıdır. Bunun için ciltten alerji testi yapılabildiği gibi kandan da alerji testi yapılabilmektedir. Egzamalı bebeklerde ciltten alerji testinin çocuk alerji uzmanlarınca yapılması çok önemlidir. Çünkü egzamalı çocukta yapılan besin alerjisi testinin yapılması ve yorumlanması konusunda eğitim alan tek uzmanlık alanı çocuk alerji uzmanlarıdır. Ciltten alerji testinde alerji çıkmaması egzamalı bebekte alerjinin olmadığı anlamına gelmez. Çünkü egzamanın nedeni olarak besin alerjisi gizli alerji dediğimiz alerji testinde çıkmayan, diyet yapılıp daha sonra yükleme yapılarak besin alerjisi saptanan besin alerjisi olabilmektedir. Bu nedenle egzamalı çocuğun besin alerjisi yönünden değerlendirilmesi için özellikle çocuk alerji uzmanları tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

Çocuklarda egzama teşhisi nasıl konulur?

Çocuk ve bebeklerde egzama teşhisi egzamanın belirtilerinin olması ve muayene bulgularının egzamaya uyması ile çoğunlukla konulabilir. Yanaklarda kızarıklık, boyunda, kulak arkasında, kol ve bacakların eklem yerlerinde kızarıklık, kaşıntı olması, ciltte kuruluk olması ile teşhis konulabilmektedir.

Çocuklarda egzama tedavisi

Çocuklarda egzama tedavisinde cilt bariyerinin tekrarda restore edilerek cildin nem ve yağ oranının normal hale getirilmesi, besin alerjisi nedeni ile oluşmuşsa alerjik besinin diyete alınması ve kaşıntı önleyici tedaviler olmaktadır.

 7465