Çocuklarda Geniz Akıntısı

Çocuklarda geniz akıntısı önemli bir belirtidir. Geniz akıntısı basit bir soğuk algınlığı olabileceği gibi alerjik bir hastalığın da belirtisi olabilir.
Geniz akıntısı, burun içindeki veya sinüslerdeki sıvı kıvamdaki mukusun boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denilmektedir.
Burun ve sinüslerde mukus yapımı vardır. Bu yapılan mukus bakterilerin vücuda girmesine karşı vücudu korumaktadır. Burundan vücuda giren herhangi bir alerjen veya mikrop öncelikle burun kılları tarafından engellenmeye çalışılır. Daha sonra burundaki salgı içindeki enzimler ve antibakteriyel salgılarla vücuda giren mikroplar öldürülmeye çalışılır.
 
Sinüsler ve burun içindeki mukus salgısını artıran bir çok neden vardır. Özellikle gribal enfeksiyonlarla bu salgı artar. Salgının burun dışına çıkmasıyla sümük adı alır. Akşam yatılmasıyla birlikte burun dışına akamayan sıvı geriye doğru yani boğaza doğru akmaya başlar. Bu geriye doğru akan sıvı da öksürüğe neden olmaktadır.

Bu akan sıvı bakteriye enfeksiyonlara maruz kalırsa sıvının rengi sarı veya yeşile dönmeye başlar. Yeşil olması demek artık bakteri ile kontamine olduğunun bir göstergesidir.
Geniz akıntısı 5-10 gün içinde geçiyorsa sorun teşkil etmez. Ancak uzun sürüyorsa ve özellikle yeşil renkli oluyorsa mutlaka doktor tarafından görülmelidir.
 

Geniz Akıntısı Belirtileri

Geniz akıntısının birçok belirtisi olabilir. Geniz akıntısı sinüs ve burun sıvısının boğaza doğru akması durumudur. Geniz akıntısı belirtileri başlıca şunlardır;
-Genize doğru akıntı olduğunu büyük çocuklar hissedebilir
-Öksürük. Geniz akıntısı boğaza doğru akarak boğazda öksürük başlatan resöptörleri uyararak öksürük yapar. Özellik gece yatınca genize doğru akıntı daha da belirgin olarak gece yatar yatmaz öksürük başlaması geniz akıntısının belirtisidir.
-Ağız kokusu. Geniz akıntısına mikrop eklenmişse bu da ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusu olan bir çocukta geniz akıntısı yapan sinüzit ve geniz eti iltihabı akla gelmelidir.
-Geniz eti büyümesi. Özellikle alerjik nezleye bağlı geniz akıntısı geniz etinin büyümesine neden olabilir. Bu nedenle geniz eti büyüyebilir ve horlama, geceleri ağzın açık kalması gibi belirtilere neden olabilir
-Boğazda kaşıntı. Özellikle alerjik nezleye bağlı geniz akıntısı boğazda gıcık ve kaşınma gibi belirtiye neden olabilir
-Sinüzit gelişmesi. Geniz akıntısının bir belirtisi de sinüzit gelişmesidir. Baş ağrısı ve burun tıkanması ile bilikte genlikle geniz akıntısı gelişir
-Otitis media. Geniz akıntıosına bağlı kulak iltihabı da gelişebilir. Geniz akıntısı özellikle enfekte olmuşsa geniz akıntısı orta kulak iltihabına neden olabilir.
-Mide bulantısı ve kusma. Geniz akıntısı enfekte olmuşsa ve rengi yeşilimsi olmuşsa bu akıntı mide bulantısı ve kusma yapabilir
-İştahsızlık. Özellikle iltihaplı geniz akıntısı çocuklarda iştahsızlık yapar.
 

Geniz Akıntısı Nedenleri

Çocuklarda geniz akıntısı nedenleri çok fazladır. Bunların başlıcaları;
-Soğuk algınlığı. Soğuk algınlığı genellikle virüslere bağlı gelişmektedir. Gribe bağlı hapşırma, nezle ve başağrısı yanında geniz akıntısı da gelişebilmektedir.
-Sinüs Enfeksiyonları. Sinüs enfeksiyonu sinüslerin mikroplarla enfekte olması ile gelişmektedir. Sinüsşerin iltihaplanması sonucu geniz akıntısı olur. Doktorun muayenesi ile bu geniz akıntısı görülebilmektedir.
-Alerji Nezle. Çocuklarda alerjik nezle kendini burunda kaşınma, nezle, burun tıkanması ile belli etmektedir. Bu belirtiler yanında geniz akıntısı da alerjik nezlenin önemli belirtilerindendir.
-Burunda yabancı cisim. Burunda yabancı cisim de geniz akıntısına neden olabilmektedir.
-Bağışıklık yetmezliği. Bağışıklık yetmezliği de sinüz enfeksiuonuna neden olmakta ve geniz akıntısına neden olmaktadır.  
 
Çocuklarda görülen geniz akıntısı nedenlerinden en sık olanları grip, sinüzit ve alerjik nezledir. Bu sık nedenlere yönelik doktorun inceleme yapması ve alerjik nezle düşündüren dıurumlarda çocuk alerji uzmanına yönlendirilmesi gerekir.  Çünkü alerjik nezlenin neye bağlı olduğu alerji testiyle tespit edilip tedavisi planlanmalıdır.
 

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?
Aşağıdaki durumlardan herhangi birisi varsa mutlaka çocuk doktoru tarafından görülmelisiniz.
-10 günden uzun süren geniz akıntısı
-Geniz akıntısı ile birlikte burun tıkanması, baş ağrısı varsa
-Geniz akıntısı yeşil renkte ise
-Ağız kokusu varsa
-Yüksek ateş varsa mutlaka bir doktor tarafından görülmelidir.
 

Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Gitmeliyim?

Geniz akıntısı sık tekrar ediyor ve aşağıdaki beliritilerden bazılar varsa çocuk alerji uzmanı görmelidir.
-Peşpeşe hapşırma
-Sık burun kaşınması
-Sık burun tıkanması
-Gözlerde sulanma, kaşınma
-Sık öksürük, nefes sıkışması
-Sık sinüzit
-Sık orta kulak iltihabı
-Egzama belirtileri
-Geniz akıntısı büyükse ve bu  nedenle horlama veya ağzı açık kalıyorsa
_Geniz eti ameliyatı düşünülüyorsa
-Sık yüksek ateş oluyorsa
 
Bu saydığımız belirtiler, alerjik nezle, astım ve egzama belirtileridir. Bu belirtiler olan çocukların çocuk alerji uzmanalrı tarafından görülmesi gerekir.
 

Geniz Akıntısı tedavisi

Geniz akıntısı tedavisi nedene yönelik olmalıdır. Enfeksiyon varsa mutlaka antibiyotik kullanmak gerekir. Altta yatan alerjik nezle varsa alerjik nezleye yönelik tedavi çocuk alerji uzmanlarınca düzenlenmelidir. Burun tıkanması varsa burun tıkanmasını açan serum fizyolojik verilebilir.
Sonuç olarak geniz akıntısı tedavisinde öncelikle geniz akıntısına neden olan hastalık bulunmalı ve hastalık tedavisi yapılmalıdır.
 

Geniz akıntısı ile birlikte peşpeşe hapşırma, burun kaşınması, burun tıkanması gibi alerjik nezle belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır.
 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUKLARDA GENİZ AKINTISI İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 27.12.2015 22:53:31

Merhaba Özgür Bey, maalesef bahsettiğiniz sorunla sık sık karşılaşıyoruz. Sitede, Facebook'ta, İnstagramda sizler gibi bir çözüm bulamamış hastalarımıza farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz. Türkiye'de maalesef çocuk alerji uzmanları sayısı oldukça az. Ancak alerjik hastalıklar gün geçtikçe artış gösteriyor. Doktorların dediğiniz gibi alerjiden şüphelenerek çocuk alerji uzmanlarına yönlendirmelerini bekliyoruz. Ancak her zaman bu olmayabiliyor. Üstüne basa basa alerjik hastalıkların belirtilerinden, ne zaman çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerektiğinden, çocuk alerji uzmanlarının kimler olduklarını vurgulamamızın sebebi de budur. Alerjik hastalıklarda erken teşhis de tedavi sürecini etkileyebiliyor. Geniz akıntısı, egzama, burun tıkanıklığı, öksürük gibi belirtiler bir çok hastalıkta görülebilir. Ancak bu belirtiler uzun süredir var ve geçmiyorsa alerjiden şüphelenilmeli. Çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi ve muayene ile alerji uzmanı kesin teşhisi koyar. Kesin teşhis ile birlikte kişiye göre tedavi yöntemini seçer. Tedavi süreci başladığında şikayetlerin giderek azaldığını göreceksiniz. Alerjinin tamamen geçmesi ise bir çok etkene bağlıdır. Ancak aşı tedavisine uygun hastalarımıza aşı tedavisi uyguluyoruz ve yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Uzun zamandır devam eden geniz akıntısı aklınıza alerjiyi getirmelidir. Bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmenizde fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

özgür - 27.12.2015 22:30:05

yav hocam her yıl kış aylarını burun akıntısı ve öksürük le geçiriyoruz öksürük sırasında balgam atıcı ilaç kullanmadıkça bronşite kadar gidiyor peki biz kışın ayda bir cocuk drumuzu ziyaret ederken bu dr lar neden çocugunda alarji var ama sen şu fısfısı puflat geceleri şu çiğneme tabletini çiğnet diyorlarda neden size yönlendirmiyorlar burasını anlamış değilim ya onlar sizin bu alarji meselesini çözmenizden korkuyor lar maddi kazanç sağlayamayacakları için yada siz onlardan daha fazla bir şey bilmiyorsunuz bunu anlamıs değiliz .... ben her ay çocouk dr una gigttiğimi düşünürseniz az buz paralar harcamıyorum demektir oysaki cocuk dru alarjisi olan cocugu neden alarji uzmanına göndermez yoksa bu kısın üç ay boyun ca akan geniz akıtısını sizdemi çözemiyorsunuz ?

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 20.12.2015 22:47:24

Söylediğiniz belirtiler alerji belirtileridir. Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi yaptırmanızı öneririm. Kesin teşhis ile tedavi süreci başlar ve şikayetlerinizin azalması beklenir.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 20.12.2015 22:18:38

Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi yaptırmalısınız Fadime Hanım. Teşhisiniz kesinleştikten sonra alerji uzmanınız oğlunuza uygun tedavi yöntemini seçer. Şikayetlerinizin tedavi ile azalması beklenir.

yesim memiş - 20.12.2015 21:41:27

Benim kizim 3 yaşinda geceleri bitmeyen bi öksürük oldu geniz akit isi 10 günde bir oluyor doktork götürüyor sadece bidamla bide abimi yo tik veriyorlar 2 3 gün geçiyo sonra yine başliyo artik dayanmıyor yavrum öksürükten yardimci olursaniz dua ci niz olurum yardim a ihtiyacimvar

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 9.12.2015 22:29:37

Bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmenizde fayda var

harun - 9.12.2015 22:21:50

Benim 2 aylık bebeğim var burnu doğduğundan beri kapalı Dr goturduk geniz akıntısı var dedi burun açıcı olarak damla önerdi hiç bir faydası yok nefes alırken çok zorlaniyo alerjik astım olabilir mi ne yapmam gerekiyordu

fadime - 6.12.2015 15:00:18

Hocam merhana 15 aylik oglum var ve su an geniz akintisi burun tikanmasi ve öksürüğü var kucukkun yuzunde ekzema gecirdik yumurta aki ve sut urunlerine alerjisi oldugu soylendi .su an ne yapmaliyim burnunun tikanmasi rahatsiz ediyo antibiyotik kullandim bir hafta sonra kestik.sadece dogal deniz suyu kullaniyorum ama rahatlamiyo oglum.ne yapabilirim.alerji testi istesem mi ?

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 22.3.2015 13:56:15

Alerjinin belirtilerinden biri de geniz akıntısıdır. Bir çocuk alerji uzmanı tarafından tedavi gördüğünüze emin olmalısınız. Tedavi süreciyle birlikte şikayetleriniz azalacaktır. Geçmiş olsun.

derya - 19.3.2015 22:38:59

Merhaba hocam 8 yasinda oglum var astimi ve alerjisi var bikac gun once astim la ilgili bi atak gecirdi ilaclarini kullaniyorum hergun aldigi cigneme tableti kullaniyo buna ragmen oksurugu gecmiyo geniz akintisi olabilir mi tesekurler

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 21.2.2015 21:22:34

Gribal enfeksiyondan kaynaklı olabilir. Ancak geçmezse ya da daha fazla alerji belirtisi görürseniz bir çocuk alerji uzmanına gidebilirsiniz.

melek - 16.2.2015 13:47:54

gripal enfeksiyondas sonra oğlum geniz akıntısı oluştu cok hafif sarı oğlum 11 aylık

mustafa - 5.1.2015 18:46:15

hacam iyi akşamlar 22 aylık bir kızım var yaklaşık 35 gündür geniz akıntısı var öksürüük ve öküsrürken boğulma var bizde tadavi için hastane gittik doktor bizden akciğer filmi çektirdik ve kan ve idrar tahlili yaptırdık sonucumuz sol perihiler parakardiyak alanve ortaalt zonda bronkopnomoni ile uyumlu alveronodüller infiltrasyonalr izlendi sağ perihiler alanda peribronkovasküler kılıflanma izlendi(akut branşit) suspekt dekstrokardi izlendi

YORUM EKLE