Çocuklarda hırıltı zaman zaman görülen bir sorundur. Aileleri tedirgin eden bir durumdur. Çocuklarda hırıltının görülmesi durumunda mutlaka akılda astım da tutulmalıdır. Çocuklarda özellikle 5 yaşında sonra görülen hırıltı durumunda astım düşünülmelidir.  Özellikle egzersizle ortaya çıkan hırıltı varsa aklaastım gelmelidir. Bu nedenle araştırılması gerekir. Çocuklarda hırıltı zaturre, akciğerde yabancı cisim, alerjik reaksiyon gibi birçok nedenle görülebilmektedir.
 

Çocuktaki Hırıltı Nedenleri

-Astım
-Zaturre
-Boğmaca
-Alerjik reaksiyon
-Yabancı cisim aspirasyonu
-Toksik gaz inhalasyonu
-Parazitlerin akciğere yerleşmesi
-Reflü
-Konjenital kalp hastalığı
-Laringomalazi
-Tüberküloz
-Kistik fibrozis
 
 

Çocuğumda Hırıltı Duyarsam Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun akciğerinde hırıltı duyarsanız öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz zaturre olup olmadığı değerlendirilmelidir. Diğer nedenler yönünden incelenmelidir. Basit bir burun tıkanıklığına bağlı olabileceği gibi önemli bir soruna bağlı da olabilir.
 

Ne zaman Çocuk Alerji Uzmanına Gidilmelidir?

Çocuğunuzda 5 yaşından sonra hırıltı görülmüşse, 1 aydan uzun süren hırıltı oluyorsa, 3 dafa veya daha fazla hırıltı oluyorsa çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
 

Önemli Bilgi; 

Çünkü hırıltısı olan bebeklerin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle hırıltısı olan bebeklerin çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır. 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ÇOCUKLARDA HIRILTI İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 8.2.2015 18:40:10

Alerjinin geçmesi bir çok etkene bağlıdır. Alerjinin teşhis edildiği yaş, kaç şeye alerjisi olduğu, alerji derecesi gibi. Bu nedenle bir şey söylemem sağlıklı olmaz. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz. İyi günler dilerim.

hilal - 5.2.2015 22:52:23

hocam benim 5 yasinda oglum varev10 aylikken sikismaya basladi hava veriyodum sonra 1 yilolmadi ara ara olmaya basladi artik kasim ayinda cok sikisiyordu 7 havada anca aciliyordu sonra alerji immunolojiye goturdum evtozu alerjisi cikti simdi 125lik fisfis kullaniyoruz nazonex vede notta ama bundan tamamen kurtulma sansimiz varmidir?simdiden tesekkurler

YORUM EKLE