Çocuklarda hırıltı zaman zaman görülen bir sorundur. Aileleri tedirgin eden bir durumdur. Çocuklarda hırıltının görülmesi durumunda mutlaka akılda astım da tutulmalıdır. Çocuklarda özellikle 5 yaşında sonra görülen hırıltı durumunda astım düşünülmelidir.  Özellikle egzersizle ortaya çıkan hırıltı varsa aklaastım gelmelidir. Bu nedenle araştırılması gerekir. Çocuklarda hırıltı zaturre, akciğerde yabancı cisim, alerjik reaksiyon gibi birçok nedenle görülebilmektedir.
 

Çocuktaki Hırıltı Nedenleri

-Astım
-Zaturre
-Boğmaca
-Alerjik reaksiyon
-Yabancı cisim aspirasyonu
-Toksik gaz inhalasyonu
-Parazitlerin akciğere yerleşmesi
-Reflü
-Konjenital kalp hastalığı
-Laringomalazi
-Tüberküloz
-Kistik fibrozis
 
 

Çocuğumda Hırıltı Duyarsam Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun akciğerinde hırıltı duyarsanız öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz zaturre olup olmadığı değerlendirilmelidir. Diğer nedenler yönünden incelenmelidir. Basit bir burun tıkanıklığına bağlı olabileceği gibi önemli bir soruna bağlı da olabilir.
 

Ne zaman Çocuk Alerji Uzmanına Gidilmelidir?

Çocuğunuzda 5 yaşından sonra hırıltı görülmüşse, 1 aydan uzun süren hırıltı oluyorsa, 3 dafa veya daha fazla hırıltı oluyorsa çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
 

Önemli Bilgi; 

Çünkü hırıltısı olan bebeklerin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle hırıltısı olan bebeklerin çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır. 

 8966