Çocuklarda Öksürük Tedavisi

Çocuklarda Öksürük Tedavisi

Öksürük Tedavisi
Öksürüğün tedavisi nedene göre değişmektedir. Öksürüğün birçok nedeni olduğu için öncelikle nedenin tespit edilmesi gerekir. Öksürük kesicilerin kullanılması doğru olmadığı gibi çocuğa zarar da verebilir. Bu nedenle öncelikle neden bulunmalı ve nedene gore öksürük tedavisi yapılmalıdır.

Öksürük nedeni gribal enfeksiyona bağlıysa antibiyotik kullanılması doğru değildir. Çünkü gribal enfeksiyolarda antibiyotiğin faydası olmaz. Genellikle gribe bağlı öksürükte tedavi gerekmez. 1-2 hafta içinde düzelir. Gribal enfeksiyona bağlı burun tıkanıklığı varsa burun açan damlalar veya spreyler kullanılabilir. Bol sıvı alınması ve ıstırahat edilmesi önerilebilir. Geniz akıntısı varsa geniz akıntısını azaltan tedaviler verilebilir.

Kronik öksürük tedavisi ise altta yatan hastalığa bağlıdır. Yani 1 aydan uzun süren öksürükte neden bulunmalı ve bu nedene gore tedavi verilmelidir. Örneğin öksürük nedeni astıma bağlıya bronşları genişleten nefes açıcı tedaviler verilebilir. Keskin kokulu parfüm ve temizlik malzemelerin kullanımından kaçınmak fayda sağlayabilir.

Öksürük şurupları
Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının öksürük tedavisinde etkisi çok yeterli değidir. Öksürük ilaçlarının etkili olduğu veya çocuklarda zararlı olduğuna yönelik yeterli bir kanıt da yoktur.

Guaifenesin gibi balgamı incelten ajanlar ve dextromorfan gibi öksürük baskılayıcı ajanlar denenebilir. Faydası çok belirgin değildir.

Eğer çocuğunuzda astım belirtileri varsa çocuk alerji uzmanını randevu almanız gerekir. Çocuk alerji uzmanları bu hastalığın tedavisnde en iyi doktorlardır.

Öksürük Tedavisinde Antibiotik
Öksürük tedavisi için sıklıkla antibiyotik tedavisi verilir ancak antibiyotikler öksürük süresine faydalı olmaz.

Çocuklarda Öksürük Tedavisi İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE