Gastroözofageal reflü nedir?

Midedeki besinlerin yemek borusuna kaçmasını engelleyen kapak mekanizması vardır. Bu kapak mekanizmasının yeterince çalışmamasına bağlı asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesine gastroözofageal reflü denir.

Gastroözofageal reflü belirtileri nelerdir?

Ağza ekşi tat gelmesi, göğüste yanma, bulantı, kusma, ağza mama gelmesi, diş erozyonları, ses kısıklığı, boğaz temizleme, müzmin öksürük, astım ve tekrarlayan zaturre gibi birçok belirtilere neden olabilmektedir.

Gastroözofageal reflü astımı nasıl etkiler?

Asitli mide içeriği yemek borusuna kaçmasıyla yemek borusunun alt kısmında inflamasyon gelişebilir ve buradaki sinirleri etkileyebilir. Bu sinir aynı zamanda akciğerleri de kontrol eder (vagus siniri).  Bu sinirin etkilenmesiyle akciğerlerde bronkospazm ve öksürük tetiklenebilmektedir. Gastroözofageal reflüye bağlı yakınmalar geceleri daha çok artar. Çünkü çocuk yatağa yatınca mide içeriği yemek borusuna daha kolay geri gelir. Bazen gastroözofageal reflü çok fazla olur ve kusmaya neden olabilir. Bazen de asitli mide içeriğinin küçük miktarları akciğerlere ulaşarak akciğerde hasar oluşturabilmektedir.

Çocuklarda Reflü Tedavisi

Cerrahi Tedavi; Reflü, özellikle de mide fıtığıyla birlikte olduğu zaman insanın yaşam kalitesini çok etkiler. Cerrahi tedavi, reflü hastalığının mekanik kökenini ortadan kaldıran tek tedavi yöntemidir. Gerçek anlamda kalıcı tedavi sadece cerrahi yöntemle sağlanabilmektedi
İlaç Tedavisi; Reflü yakınması olan insanlarda başlangıçta mutlaka uygulanan ilaç tedavisi, reflü şikayeti olan insanların yaklaşık yüzde 80’ininde rahatlama sağlar.Ancak süreğen ( kronik ) reflüde reflünün kökeni olan mekanik bozukluğu ortadan kaldırmamakta dolayısı ile kalıcı tedavi sağlamamaktadır

Astım hastalarında gastroözofageal reflü 3 kat daha fazla görülmektedir. Astım hastalarının kullandığı nefes açıcılar mide ile özofagus arasında kapak mekanizmasını etkileyerek yakınmaların artmasına neden olabilmektedir.

Çocuklarda Reflü teşhisi nasıl konulur?

Sintigrafi ve ilaçlı filmler reflü konusunda bilgiler verir. En doğru teşhisi ise yemek borusunda bir gün süreyle pH metre dediğimiz bir sondanın kalmasıyla konur.

Çocuklarda Reflünün tedavisi var mıdır?

Evet vardır. Öncelikle çocuk beslendikten sonra hemen yatırılmamalıdır. Bir saat sonra 45 derece açı olacak şekilde iki yastık kullanılarak yatırılmalıdır. Daha az ve daha sık beslenme, öğün aralarında ve özellikle yatma zamanında yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları, yağlı yiyeceklerden, kafein ve çikolatadan uzak durulması önerilmelidir. Doktor tavsiyesiyle ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Çok ağır reflüsü olanlara bazen ameliyat gerekebilmektedir.

Çocuklarda Reflü nedir?

Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması nedeni ile oluşur. Reflü, asit ,safra ve pankreas sıvısı içeren mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini bu mide içeriğinden koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır.

Çocuklarda Reflü nedenleri

Pek çok insanda yemekten sonra hazımsızlık, ekşime ve yemek borusunda yanma yakınmaları mevcuttur. Bu rahatsız edici durum yemek borusuna ve hatta ağıza kadar gelen yemek ve mide asidi ile belirgindir. Bu durum bazı kişilerde geçici olup, belli bir sürede ortadan kalkar. Reflü yaşlılarda ve çocuklarda oldukça ciddi durumlar oluşturabilir.

Çocuklarda Reflü Belirtileri

En sık belirtisi göğüste yanma “heartburn” dır. Bazı insanlar bu yanmayı midesinde, boyunda, omuzlarda ya da hatta sırtta ve kolda dahi hissedebilir. Kalp ağrısından bazen ayırt edilemez. Genellikle bu nedenle doktora başvururlar.

Çocuklarda Reflü Teşhisi

Reflüye bağlı şikayetler başka hastalıklarla karıştırılabilir. Öreneğin, yemek borusunun diğer hastalıkları, mide hastalıkları veya kalp hastalıkları reflü ile karışabilir. Bazı hastalar tpik reflü bulgularını tariff ederken, bazıları sık rastlanmayan bulgularla başvurabilmektedir. Tipik reflü bulguları yemek borusu boyunca yanma, yediklerinizin ağzınıza geri gelmesi, göğüs agrısı ve yutma güçlüğü iken astım benzeri öksürük, ses kısıklığı, ağız kokusu ve hatta diş çürümeleri reflüye işaret edebilir. Birçok hastalığı taklit edebilen reflünün tanısı için çok detaylı bir inceleme kaçınılmazdır.

 5822