cocuklarla-kaliteli-zaman-gecirmek

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek

“Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin…” bu ifadeyi muhtemelen birçok yerde duydunuz. Duymanın yanı sıra hayata geçirmek için de çabaladınız. “Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz onun duygusal ve bilişsel gelişimi için son derece önemlidir…” Kaliteli zaman geçirmenin bu kadar önemli olması, bu durumun gerçekleşmediğini düşündüğünüzde sizi strese sokabiliyor, çoğu zaman da kendinizi yetersiz ve suçlu hissetmenize yol açabiliyor.

Oysa ki “kaliteli zaman” kavramını yaşantınıza entegre ettiğinizde aslında sizi çok da yormadığının farkına varabilirsiniz.

O halde şimdi bunu nasıl yapabilirsiniz, birkaç maddeyle bunun üzerinde duralım;

–          Öncelikle unutmayın ki kaliteli zaman demek, hem sizin hem de çocuğunuzun keyif alıyor olması demek. Bu sebeple sınırlı zamanlara sizin de hoşunuza gidecek aktiviteleri ekleyebilirsiniz.

–          Her hafta birlikte yapabileceğiniz etkinlik listesi oluşturabilir ve bunu bir çizelge haline getirebilirsiniz.

–          Şayet birden fazla çocuğunuz varsa, bire bir zaman geçirmeniz onun kendini iyi hissetmesine sebep olacağı gibi sizin de dikkatinizi sadece ona odaklamanıza yardım edecektir.

–         Çocuklarınızla vakit geçirirken, mümkün olduğunca telefon ve mail trafiğinden uzak kalın.

–          Kaliteli zaman geçirmek çok zorlanılacak bir durum değildir. Bazen bir kitap okumak, birlikte film seyretmek de bunlardan biri olarak sayılabilir.

Uzm. Psikolog Nilay Göncü

Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE