Çocuk hakları günü

Dünya Çocuk Hakları Günü

Bugün 20 Kasım. Böyle söyleyince ne olduğunu bilmiyoruz ama bugün çok önemli ve çok özel bir gün. Bugün tüm dünya çocuklarının haklarının günü. Bugün ‘Dünya Çocuk Hakları Günü‘. Bu yazıdaki amacımız, böyle bir günde çocuk haklarını, çocuk haklarının ihlalini vurgulamak. 

Dünya’da En Çok İmzalanan Sözleşme !

1989 yılında yayınlanan ve Türkiye’nin de 1990’da imzaladığı bu evrensel sözleşme dünyada en çok ülke tarafından kabul edilen sözleşmedir. Toplam 193 ülke bu sözleşmeyi imzalamıştır.

Çocuk hakları, dünya üzerindeki tüm çocukların sahip olduğu, eğitim, sağlık, yaşama, barınma ve daha bir çok haklarının hepsini birden içine alan evrensel bir kavramdır.Yani dünya üzerindeki tüm çocuklar eşittir ve aynı haklara sahiptir. Bunlardan bazıları:

-Yaşama hakkı
-Giyinme hakkı
-Yiyecek hakkı
-Eğitim-öğretim hakkı
-Barınma hakkı
-Gezme hakkı
-Oyun oynama hakkı

54 maddeden oluşan Çocuk Hakları Sözleşmesi çok güzel bir video ile anlatılmış…

IFrame

Çocukların Hakları Ellerinden Alınıyor

Özellikle az gelişmiş ülkelerde olmak üzere birçok ülkede çocuk hakları malesef ihlal ediliyor. Çocuklarımız eğitim hakkını kullanamıyor, ailede şiddete maruz kalıyor, küçük yaşta çalıştırılıyor, küçük yaşta evlendiriliyorlar!

Çocuklardan, ‘Çocukluklarını’ Çalıyoruz !

Çocuklarımızın oyun oynama, yaşama, eğitim alma gibi bir çok hakları var. Ancak onların çocukluklarını alıyoruz ve onları hemen büyütüyoruz. Ülkemize bakacak olursak, çocuk işçiler Türkiye’nin en ciddi sorunlarından. Sokağa çıktığımızda sürekli çocuk işçilerle karşılaşıyoruz. Kızlarımızı okutmuyoruz hatta çocuk yaşta evlendiriyoruz. Her ne kadar çocuk gelinlerin sayısı azalma gösterse de yeterli değil. Çocuklar, yarının büyükleridir. Bugünün değil.

Çocuklarımızın haklarını koruma görevi yalnızca devletlere ait değil. Toplumun bütün üyelerinin sorumluluğudur. Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki ilkeler ancak herkes tarafından, ailede, okulda,topluluklarda, idarenin tüm kademelerinde saygı gösterildiğinde gerçekliğe dönüşebilir.

Bütün çocukların haklarının korunması dileğiyle…

Dünya Çocuk Hakları Günü İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE