Egzama çocuklarda sık görülen bir alerjik cilt rahatsızlığıdır. Bu hastalığın en önemli sebebi besin alerjisidir. Besin alerjisi vücutta bazı alerjik hastalıklara sebep olabilmektedir. Çocuklarda görülen Egzamada teşhis ve tedavi için çocuk alerji uzmanlarına gitmek gerekmektedir. Bebeklerde egzama diğer adıyla atopik dermatitin ilk belirtisi yanaklarda olan kızarıklıklardır. Aileler genellikle öpmeyle olduğunu düşünürler. Bazı zamanlar azalır bazı zamanlar is çok belirginleşir. Aslında alerjik yürüyüşe başlandığının ilk belirtisidir. Bebeğin büyümesiyle boyun altlarında, kol ve bacakların dış yüzeylerinde kızarıklık olmaya başlar. Bebek daha da büyümeye başlayınca artık kızarıklıklar eklem yerlerinde olmaya başlar. Bebeğin cildi kurudur. Kaşıntı ve huzursuzluk olur. 
Çocuklarda egzama için alerji testi doğumdan itibaren yapılabilmektedir. Kandan ve ciltten alerji testleri yapılır. Kandan alerji testi pahalı, cilt testine göre daha az duyarlı olduğu için genellikle deriden alerji testi yapılmaktadır.

Bebeklerde sırttan yapılırken daha büyük çocuklarda koldan yapılmaktadır. Alerjenler damlatılır ve alerjenlerin cildin içine nüfus etmesi sağlanır.
Çocuklarda alerji testini çocuk alerji uzmanları veya çocuk alerji uzmanları gözetiminde yapılması doğru teşhis ve tedavi için çok önemlidir. 

 6130