Atopik Dermatit Nedir?

Egzamanın teşhisinde öncelikle ailenin egzamanın belirtileri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Egzamadan şüphelen-dikten sonra çocuk alerji uzmanı tarafından gerekli testler yapılarak teşhis konulur. Peki ne zaman egzamadan şüphelenmelisiniz?

Egzama Teşhisinin Süreci Nasıldır?

Öncelikle ailenin egzamadan şüphelenmesi gerekir. Bunun için de egzamanın belirtilerini bilmelisiniz ve gözlemlemelisiniz. Bebeklerin belli bölgelerinde kızarıklık, kaşıntılı kızarıklık oluyorsa egzamadan şüphelenmek gerekir. Bu bölgelere bakacak olursak;
-Yüzde,
-Boyunda,
-Kulak arkasında,
-Eklem yerlerinde
Egzama TeşhisiEgzama belirtileri olan bebek veya çocukların, anne babalarında, akrabalarında alerjik hastalıklar varsa egzama konusundaki şüphelerimiz daha da güçlenir. Egzamanın en önemli nedenlerinden biri genetiktir.

Egzamadan Şüphelendim, Nereye Gitmeliyim?

Çocuğunuzda egzama belirtilerini gördünüz. Sırada bir çocuk alerji uzmanına gitmek geliyor. Çocuk alerji uzmanı tarafından bebeğinizin muayenesi yapılır ve kızarıklıkların egzamaya uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Peki Ya Sonra?

Çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirildi ve çocuğunuzda egzama belirtileri gözlemlendi. Sizden yani aileden alınan bilgilerle birlikte egzamadan şüpheleniliyorsa nedene yönelik testlerin yapılması gerekir. Egzamanın tedavisinde en önemli şeylerden biri nedenin bulunması ve nedenin tedavi edilmesidir.

DİKKAT !

Genellikle bebek doğduktan sonra 3 ay içinde egzama belirtileri olur. Ancak aile bebekleri küçük olduğu için testin yapılamayacağını düşünürler. Ancak işin aslı öyle değildir. Alerji testleri doğumdan itibaren kandan ve ciltten her yaşta yapılabilir.

 253