Egzama, çocuklarda en sık görülen, uzun süre devem edebilen, tekrarlamalar gösteren alerjik deri hastalığıdır.Atopik dermatit veya atopik egzama isimleri de kullanılabilmektedir. Egzama belirtilerinin görülmesiyle egzamadan şüphelenilir. Ve nedenini bulmak için bazı testler yapılıyor. Peki egzamanın altında yatan neden nasıl bulunuyor?
 

Egzamanın Nedenini Bulmak Çok Kolay !

 
Egzamanın teşhisinde alerji testleri çok büyük rol oynamaktadırlar. Egzamanın tedavisinde en önemli etken egzamanın altında yatan nedendir. Egzamanın altında yatan nedeni bulmak için ise alerji testi yapılır.
 

Alerji Testi Her Yaşta Yapılabiliyor !

 
Çocuklarda egzama için alerji testi doğumdan itibaren yapılabilmektedir. Kandan ve ciltten alerji testleri yapılır. Kandan alerji testi hem pahalı olduğu için hem de alerji her zaman görünmediği için ciltten alerji testi daha çok tercih edilmektedir.
 
Ciltten alerji testi, bebeklerde sırttan yapılırken daha büyük çocuklarda koldan yapılmaktadır. Alerjenler damlatılır ve alerjenlerin cildin içine nüfus etmesi sağlanır. Bu testin çocuk alerji uzmanı tarafından yapılması çok önemlidir.
 

Neden Çocuk Alerji Uzmanları?

 
Çocuklarda alerji testini çocuk alerji uzmanları veya çocuk alerji uzmanları gözetiminde yapılması doğru teşhis ve tedavi için çok önemlidir. Test doğru teknikle yapılmazsa alerji olmasına rağmen saptanamayabilir veya tam tersine alerji olmadan alerji var denilerek gereksiz yere bebeğin uzun süre diyet yapmasına sebep olup bebeğin büyümesi ve gelişmesine zarar verilebilir.
 
Ayrıca alerji testi tek başına teşhis koydurmaz. Bu testin doğru değerlendirilmesi ve yorumlanması ve çapraz reaksiyonlar konusunda deneyimli olunması gerekir. Test sonucunda alerji saptanmışsa bu alerjinin gerçekten çocukta egzamanın nedeni olup olmadığı da anlaşılmalıdır.
 

Sadece Testin Yapılması Yeterli Değil !

 
Alerji testinin doğru teknikle yapılması, yorumlanması, çapraz reaksiyonların değerlendirilmesi, saptanan alerjinin gerçekten egzamanın nedeni olup olmadığının belirlenmesi konularında en deneyimli olanlar ise çocuk alerji uzmanlarıdır.
 
Alerji testi nadir de olsa ciddi reaksiyonlara neden olabilir ve bu reaksiyonların tanınması ve müdahale edilebilmesi için bu konuda tecrübeli olan çocuk alerji uzmanının olması ve gerekli tıbbi ekipman ve ilaçların hazır bulundurulması çok önemlidir.
 
Alerji testleri doğumdan itibaren kandan ve ciltten her yaşta yapılabilir.  Test için açlık veya tokluk önemli değildir. Bazı ilaçların testten 1 hafta önce alınmaması gerekir. Özellikle antihistaminikler ve öksürük şurupları kullanılmamalıdır.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
EGZAMA TEŞHİSİNDE ALERJİ TESTLERİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 8.2.2015 18:27:05

Bir çocuk alerji uzmanına gitmenizde fayda var. Geçmiş olsun.

gülen aykut - 27.1.2015 15:23:51

hocam merhaba 13 yaşında bir oglum var ve kafa derisinde yağlı egzama var kulandığımız ilaçlar hiç geçirmedi.biz 5 senedir bu sorunu yaşıyoruz çocuğumun bazen morali bozuluyor ve okula gitmek istemiyor.cilt doktoruna ggötürdüm ama hiç bir test yapılmadı tabi ki devlet hastanesine gittik sadece ilaç yazıp gönderdiler bizi,özel koktora götürmek için pek durumum yok,lutfen yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım bana bir yol gösterin.teşekkürler şimdiden

YORUM EKLE