El ayak ağız hastalığının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sırada belirtileri var. Bir hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak sizler için çok önemli. Belirtileri bildiğiniz takdirde çocuğunuzda bu belirtileri gördüğünüzde hastalıktan şüphelenebilir ve doktora başvurabilirsiniz. Bu yazımızda ise el ayak ağız hastalığının belirtileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

El Ayak Ağız Hastalığının İlk Belirtisi: ATEŞ

El ayak ağız hastalığı belirtileri;

-Ateş
-Boğaz ağrısı
-Kırgınlık
-Dil, diş etleri, yanak içinde kırmızı lezyonlar, ağrılı kırmızı lezyonlar, el ayak tabanı ve bazen kalçalarda kaşıntısız kırmızı lezyonlar
-Küçük çocuk ve bebeklerde sinirlilik
-İştah kaybı
 
El ayak ağız hastalığı enfeksiyon alımından 3 ile 6 gün arasında belirtiler başlar. Ateş genellikle el ayak ağız hastalığının ilk belirtisidir. Daha sonra boğaz ağrısı, iştah kaybı ve kırgınlık görülür. Bu belirtiler çocuklarda da sık sık görülür ve hemen geçeceği düşünülerek fazla müdahale edilmez. Ancak ateş başlamasından 1-2 gün sonra ağız ve boğazda ağrılı yaralar, el ayak ve bazen kalçada kırmızı döküntüler başlamışsa el ayak ağız hastalığından şüphelenilmesi gerekir. 
 
El ayak ağız hastalığı için önlem mi almak istiyorsunuz? El ayak ağız hastalığı belirtilerini çocuğunuzda gördünüz mü? Panik yapmayın. Sonraki sayfalarda sizler için yazdığımız yapılması gerekenler ve önlemler yazılarımızı okuyun.
 

 3140