El ayak ağız hastalığı hakkında sizler için sitemizde geniş bir bilgi yelpazesine yer verdik. El ayak ağız hastalığı ile ilgili bilgieri ana başlıklar altında toparlayarak el ayak ağız hastalığı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz. El ayak ağız hastalığı hafif ancak sık rastlanan hastalıklar arasında sayılabilir. El ayak ağız hastalığının belirtileri, nedenleri, sıklığı gibi tüm alanlarda bilimsel yazılarımızı bulabilirsiniz. Peki nedir bu el ayak ağız hastalığı?

Peki nedir bu el ayak ağız hastalığı?


El ayak hastalığı hafif seyreden, bulaşıcı viral enfeksiyon olan bir hastalıktır ve sıklıkla küçük çocuklarda görülmektedir.  Ağızda yaralar, el ve ayakta kızarıklıklılar ile kendini gösterir. El ayak ağız hastalığı nedeni sıklıkla ‘coxsackievirus’  adındaki virüstür.
 
El ayak ağız hastalığının özel bir tedavisi yoktur. Çocuktaki el ayak ağız hastalığını bakteriyel enfeksiyonlardan korumak  için önlemler alınabilir. Bu önlemler. Oluşan lezyonlar için hijyene önem vermektir ve nasıl temiz kalınacağı konusunda eğitim verilerek hastalığa önlem alınabilir.

El ayak ağız hastalığını bir cümle ile toparlarsak; çocuklarda görülebilen, hastalığa yakalanmamak için önlem alınabilen ve küçük belirtiler ile seyreden bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI HAKKINDA İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 27.11.2015 12:17:52

Sıklıkla küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkinlerde de görülebilir.

Gamze - 27.11.2015 01:06:35

Merhaba bebeğim 16 aylık el ayak ağız hastalığı geçirdi bacak ve kollarda dökülme oldu 4-5 gun olmasına rağmen solmaya başladı ancak çocuklarda bulaşıcı olduğunu ögrendim ama malesef annesi olarak banada bulaştı benim sadece ayak ve ellerimde şiş ve lekeler meydana geldi sizde anneye geçmesi normal mı yetişkinlerde görülmediği söylendi

YORUM EKLE