El ayak ağız hastalığı hakkında sizler için sitemizde geniş bir bilgi yelpazesine yer verdik. El ayak ağız hastalığı ile ilgili bilgieri ana başlıklar altında toparlayarak el ayak ağız hastalığı hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz. El ayak ağız hastalığı hafif ancak sık rastlanan hastalıklar arasında sayılabilir. El ayak ağız hastalığının belirtileri, nedenleri, sıklığı gibi tüm alanlarda bilimsel yazılarımızı bulabilirsiniz. Peki nedir bu el ayak ağız hastalığı?

Peki nedir bu el ayak ağız hastalığı?

El ayak hastalığı hafif seyreden, bulaşıcı viral enfeksiyon olan bir hastalıktır ve sıklıkla küçük çocuklarda görülmektedir.  Ağızda yaralar, el ve ayakta kızarıklıklılar ile kendini gösterir. El ayak ağız hastalığı nedeni sıklıkla ‘coxsackievirus’  adındaki virüstür.
 
El ayak ağız hastalığının özel bir tedavisi yoktur. Çocuktaki el ayak ağız hastalığını bakteriyel enfeksiyonlardan korumak  için önlemler alınabilir. Bu önlemler. Oluşan lezyonlar için hijyene önem vermektir ve nasıl temiz kalınacağı konusunda eğitim verilerek hastalığa önlem alınabilir.

El ayak ağız hastalığını bir cümle ile toparlarsak; çocuklarda görülebilen, hastalığa yakalanmamak için önlem alınabilen ve küçük belirtiler ile seyreden bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz.

 5751