Her hastalıkta olduğu gibi el ayak ağız hastalığının da bazı komplikasyonları, yan etkileri vardır. El ayak ağız hastalığı çok ağır seyreden bir hastalık olmasa da  bazı komplikasyonlara yol açtığı kesin.  El ayak ağız hastalığının etkileri genellikle ağır olmasa da nadiren de olsa kötü sonuçlar doğurabilir. Gelin birlikte bakalım bu komplikasyonlar nelermiş.

El Ayak Ağız Hastalığının Komplikasyonları Nelerdir?

 
El ayak ağız hastalığının en sık görülen komplikasyonu, yan etkisi sıvı kaybıdır. Hastalık sırasında ağızda, boğazda ağrılı yaralar görülebilir ve bu da yutmayı güçleştirir veya yutma ağrılı olur. Bu nedenle beslenemeyen çocukta sıvı kaybı gelişebilir.
 
El ayak ağız hastalığında genellikle çocuğa sıvı vermek gerekir. Eğer sıvı alamıyorsa ve sıvı kaybından dolayı halsizlik başlamışsa damar yolundan serum takılabilir.
 
Genellikle el ayak ağız hastalığı birkaç gün süren ateş ve hafif belirtiler ile seyreder. Nadiren el ayak hastalığına neden olan virüs tarafından beyin etkilenebilir ve başka ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.
 

Ne Gibi Sorunlar Oluşabilir?

El ayak ağız hastalığı hafif süren belirtilerle görülse de bu hastalığa neden olan virüs tarafından beyin etkilenebilir ve ciddi sorunlar yaratabilir. Peki nedir bu sorunlar?

Viral menenjit
Beyin zarlarında ve serobrospinal sıvıda  inflamasyon ve enfeksiyondur. Viral menenjit el ayak hastalığında nadirdir.
 
Ensefalit
Virüs tarafından beyin inflamasyonu ciddi ve hayatı tehdit eden bir durumdur. 
 

 7287