El ayak ağız hastalığı ile ilgili sizi bilgilendirirken el ayak ağız hastalığının nedenlerini de vurgulamak gerekir. El ayak ağız hastalığı ile ilgili bilgileri size ayrıntılı olarak anlatırken el ayak ağız hastalığına sebep olan faktörleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu sayfamızda el ayak ağız hastalığının nedenleri hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulabileceksiniz.
 

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur?


El ayak ağız hastalığı çocuklarda çok sık rastlanan bir hastalıktır. El ayak ağız hastalığı coxsackievirus adındaki virüs nedeniyle olur.  El ayak ağız hastalığı hastalığın ilk haftasında bulaşıcıdır. Ancak hastalığın belirtileri geçtikten sonra da virüs çocuğun vücudunda haftalar boyunca kalabilir. Bu da diğer çocuklara da hastalığın bulaşma riskini artırmaktadır. Buradan da çocuklarda neden çok sık görüldüğünü anlayabiliriz. 
 
Bazı kişiler özellikle yetişkinler hastalığın belirtileri görülmeksizin virüsü taşıyabilir.
 
Hastalık zaman zaman salgın şeklinde seyredebilir. Zamanlama olarak; salgın yaz ve sonbahar aylarında görüldüğü söylenebilir.

Son söz olarak el ayak ağız hastalığı nedenleri tam olarak ortadan kaldırılamasa da risk faktörleri azaltılabilir.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI NEDENLERİ İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE