El ayak ağız hastalığı hakkında sizlere yukarıda bir çok farklı açıdan el ayak ağız hastalığını tanıtmayı ve bu hastalıkta yapabileceklerinizi anlattık. Son olarak verilmesi gereken bilgi olarak el ayak ağız hastalığında alınacak önlemler hakkında verilecek bilgilerdir. Önlem almak tüm hastalıklarda risk faktörlerini azaltarak bizlerin hastalığa yakalanma ihtimalini azaltır. Bu durum el ayak ağız hastalığı için de geçerlidir.  El ayak ağız hastalığı ile ilgili alınacak önlemleri aşağıda sizler için ayrıntılı olarak belirtiyoruz.

Alabileceğim Önlemler Nelerdir?

Bazı önlemler hastalığın riskini azaltabilir.

– El yıkmak önemlidir
– Özellikle tuvalet sonrası ve bez değişimi sonrası eller çok iyi yıkanmalıdır.
– Yemek yemeden önce eller yine çok iyi yıkanmalıdır. Sabun ve su kullanılabilir.
– Ayrıca mikrop öldürücü alkollü mendil veya jeller de kullanılabilir.

Enfekte Olmayan Alanlara Dikkat !

– Çocukların bulunduğu ortamlar klorlu su ile seyrelterek silinmeli ve arkasından su ve sabunla silinmelidir.
– Çocukların paylaştıkları oyuncaklar da dezenfekte edilmeli veya yıkanmalıdır.
– Emzikler temizlenmelidir.

Hijyen Eğitimi Çok Önemli

Çocuklara hijyene nasıl önem verilmesi gerektiğinin eğitimi verilmelidir. Ellerini, oyuncakları ağzına götürmemesi gerektiği öğretilmelidir.

Bulaşıcı Olduğunu Unutmayın!

Hasta olan çocuklar bulaştırıcıdır ve izole edilmelidir. Ateş kontrol altına alınıp ağız yaraları iyeleşene kadar çocukların okula gönderilmemesi evde kalması uygun olacaktır.

El ayak ağız hastalığı ile ilgili bulunduğunuz bu sayfa vermiş olduğumuz bilgilerin son sayfasıdır. Diğer sayfaları okumadıysanız yukarıdaki alt başlıklardan daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Amacımız; hastalıklara karşı önlemlerin artması ve sizlerin ve tüm çocukların sağlıkla kalmasıdır. Tüm hastalıklar , önlemler, yapılacaklar hakkında bu kadar çok bilgiye yer vermemizin sebebi tüm hastalara elimizden geldiğince yardımcı olabilmek arzusundan kaynaklanmaktadır.

 3490