El ayak ağız hastalığı hakkında vermiş olduğumuz bilgiler aslında sizin doktora gitmeden önce hastalığı tanıyabilmenizi ve hangi durumda profesyonel bir yardım alarak el ayak ağız hastalığında ne zaman doktora gidilmesi konusunda fikir sahibi olmanıza ışık tutmaktadır. El ayak ağız hastalığında ne zaman doktora gideceğiniz sorusuna ve daha birçok soruya websitemizde cevap bulabilirsiniz. El ayak ağız hastalığı hafif ancak sık rastlanan hastalıklar arasında sayılabilir. Bu nedenle ilk etapta doktora başvurulmayabilir. El ayak ağız hastalığında aşağıdaki durumlar yaşanıyorsa doktora gidebilirsiniz.

Peki Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

El ayak ağız hastalığı genelde hafif bir hastalıktır. Hafif ateş ve belirtilerle seyreder. Bu nedenle ilk etapta doktora başvurulmayabilir. Peki el ayak ağız hastalığında hangi durumda doktora başvurmalısınız?

El ayak ağız hastalığının seyri önemlidir. Hafif durumda doktora gitmeden de hastalık geçebilir ancak yaralar fazlaca kişiyi etkiliyorsa doktora gidilmelidir. Ağız içinde, el ve ayaklarda yaralar varsa ve ağız içindeki yara ve ağrı çocuğun sıvı alımını engelliyorsa doktora başvurmalıdır.

Özetleyecek olursak; el ayak ağız hastalığında her durumda doktora gitme zorunluluğu yoktur. El ayak ağız hastalığı evde istirahat ile de geçebilir. Doktora gidilmesi gereken durumlar yukarıda belirtilmiştir.

 3451