Doç. Dr. Ahmet AKÇAY
 
 
Epinefrin (Adrenalin)  oto-enjektör kullanımı nasıldır?
Okunma : 6813
İnek sütü alerjsi olan çocukların aileleri yanlarında epinefrin oto-enjektör bulundurmalıdır. Bu ilaç Türkiye’ye gelmiştir.  

Yanlışlıkla inek sütü alerjisi olan bir çocuk inek sütü almış ve ciddi alerjik reaksiyon gelişmişse (Vücutta kızarıklık, kaşıntı, nefes sıkışması gibi) adrenalin yapılması çok önemlidir. Çocuğun bacağının sağ tarafından ve dizden 4-5 parmak yukarıdan uygulanmalıdır. Bu oto-enjektörlerin özelliği enjektörün arka kapağı çıkarıldıktan sonra bacağın sağ yanında 90 derece açıyla basınç uygulanır 10 saniye tutulursa enjektör kendi kendine enjekte etmektedir. Video ile izlemek için tıklayınız 


Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)

 
Adınız:


Yorumunuz:
Yorum
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY 09.12.2014 22:40:31
Maalesef bu ilacın Türkiyede satılması için ruhsat almak çok zor. Ruhsatı alanların da tedarik etmesi zor
Yorum
Elif sarısu 09.11.2014 23:06:04
İyi çalışmalar, Bu tarz oto enjektörlerin türkiye de satışı neden yoktur, bilgi paylaşmanız mümkün müdür? Teşekkürler.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Prof. Dr. Ahmet AKÇAY veya ahmetakcay.com sorumlu tutulamaz.