erkek-cocuklarda-astim-daha-sik-goruluyor

Erkek Çocuklarda Astım Daha Sık Görülüyor

Yapılan araştırmalarda erkek çocuklarda astım hastalığının daha sık olduğu ortaya çıktı. İnsanın aklına astım riski neden erkek çocuklarda yüksek olur sorusu geliyor. Gelin birlikte bakalım.

Astım riski  araştırmaları tüm dünyada yapılıyor ve yapılmaya devam ediyor. Bu araştırmaların sonucunda 14 yaşın altındaki erkek çocuklarda astım riskinin daha fazla olduğu ortaya çıktı. 14 yaş üstünde ise erkek kız arasında astım riski bakımından fark görülmedi.

Peki Neden?

Araştırmalar, 14 yaşından küçük olan erkek çocuklardaki bronşların yani nefes borularının daha dar olduğu ve bu nedenle de akciğerlerin daha hassas olduğunu ortaya koydu. Bronşlarda darlık olması astım için önemli bir risk faktörüdür. Çünkü dar bronşlar daha narindir ve çeşitli alerjenlere, hava değişimlerine daha hassastır.

Bu çalışmalarda aynı zamanda 14 yaşın altındaki erkek çocuklarda astım riskinin daha yüksek olmasının nedeni bronşlardaki darlığa bağlanırken neden 14 yaş üstündeki çocuklarda astım riskinin kızlarda da aynı olduğu açıklanmış.

14 yaş üstündeki erkek çocuklarda ergenlikle birlikte bronşların genişlediği ve bu nedenle de kızlarla erkekler arasında dengenin sağlandığı ortaya konulmuştur. Diğer bir açıklama da hormanal dengedeki değişimler neticesiyle 14 yaşından sonra bir dengenin ortaya çıkmasıdır.

Sonuç olarak bilinmesi gereken 14 yaşına kadar erkek çocuklarda astım riski daha yüksekken 14 yaş üsütünde cinsiyet astım riski bakımından etkili biir faktör olmadığıdır.

Erkek Çocuklarda Astım Daha Sık Görülüyor İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE