gec-uyuyanlar-habere-dikkat

Geç Uyuyanlar Bu Habere Dikkat !

Science dergisinde yayınlanan çalışmayla ilgili olarak uzmanlar, hafızanın mekanizmalarını çözen zekice ve önemli bir çalışma olduğunu söylüyor. Uykunun hafıza ve öğrenme konusunda önemli bir rolü olduğu iyi biliniyordu.
Beyin zor geçmiş bir gün sırasında biriken toksinlerin atılması için uykuyu kullanıyor. Böylece dinlenen beyin sayesinde hafıza güçleniyor ve öğrenme kolaylaşıyor.

Bazı hastalıklarda (bunların arasında kanser, kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, enfeksiyonlar ve obezite bulunuyor) şikayetlerin zalması ve rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için düzenli ve yeterli uykunun çok önemli bir etken olduğu vurgulanıyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar örneğin öğrenciler için. Eğer birşeyi uzun süreler boyunca hatırlamak istiyorsanız bu bağlantılara ihtiyacınız var. Dolayısıyla çalışıp iyi bir uyku uyumak çalışmaya devam etmekten muhtemelen daha iyi sonucuna varıyor.

İyi ve kaliteli uyku için bazı faktörler önemli.

Işık; uyku-uyanıklık ritmini etkileyen faktörlerden en önemlisidir. Açık hava ve bol güneş; uykunun kalitesini artırır, uykuya dalmayı kolaylaştırır ve kişinin kendisini zinde hissetmesini sağlar. Uykuya geçmeden birkaç saat önce yemek yemeyi kesmek, rahat bir yatak ve yastıkla uyumak ve yatak odasında televizyonunun bulunmaması rahat ve kaiteli uyku uymanızı kolaylaştıracak faktörlerdendir.

Geç Uyuyanlar Bu Habere Dikkat ! İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE