Genetik Alerjiler

Alerji genetik bir rahatsızlıktır. Ailede alerjik hastalık varsa çocukta da alerjik hastalık olma ihtimali yüksektir. Annede alerjik hastalık varsa çocukta alerjik hastalık olma ihtimali %30 ile %50 arasındadır. Hem anne hem babada varsa bu ihtimal %50 ile %80 arasına çıkmaktadır. Anneanne, babaanne, dede, teyze ve halada alerjik hastalık olması çocukta alerjik hastalık olma ihtimalini yine artırmaktadır. Çünkü alerjik hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan genler çocuklara geçmektedir.

Genetik Alerjiler Nelerdir?

Anne, baba veya akrabalarda olan alerjik hastalığın çeşidi ile çocukta görülen alerjik hastalığın çeşidi farklı olabilir. Yani annede alerjik nezle olup çocukta egzama olabilir. Aynı alerjik hastalık olmak zorunda değildir. Alerjik hastalıklar farklı olabilir.

Alerjik hastalıklar genetik olduğu için  kendisinde ve ailesinde alerjik hastalık olan ailelerin çocuklarında alerjik hastalık görülme ihtimali yüksektir. Bu aileler çocuklarda görülen alerjik hastalıklar bakımından çok dikkatli olmalıdır.

Alerjik hastalıklar

Alerjik hastalıklar insandan insana bulaşan bir hastalık olmayıp genlerle geçebilen bir hastalıktır. Ancak ailesinde alerjik hastalık olmayan çocuklarda da alerjik hastalıklar görülebilmektedir. Genetik önemlidir. Ancak çevresel faktörler de önemlidir. Çevresel faktör denilince hijyen, beslenme, sigara dumanı, hava kirliliği gibi birçok etmen de alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını etkilemektedir.

 6742