Geniz Akıntısı ve Geniz Eti

Geniz akıntısı, burun içindeki veya sinüslerdeki sıvı kıvamdaki mukusun boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denilmektedir. Geniz akıntısı genize doğru aktığı için ve geniz ati de geniz de olduğu için geniz akıntısına bağlı geniz ati büyüyebilir.

Geniz etinde büyüme iki türlü olur;

Birincisi geniz akıntısına mikrop eklenirse geniz etine de mikrop bulaşır ve iltihaplı geniz eti büyür. Geniz eti büyümesine burun tıkalı olur ve daha kolay enfeksiyona yakalanmaya neden olur. Daha sık enfeksiyon da geniz etini daha da büyütür. Sonuçta geniz eti büyümüş olur.

Geniz Akıntısı Alerjik Nezle

İkincisi geniz akıntısı alerjik nezleye bağlı olursa bu da geniz etini büyütür. Geniz akıntısı içindeki alerjiden dolayı salınan maddeler geniz etini büyütür. Bu da geniz etini büyüten önemli nedenlerdendir. Bu nedenle de geniz eti büyük olan çocuklarda ameliyat olmadan önce özellikle alerjik nezle belirtileri olan çocukların çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Aksi taktirde alerjik nezleye bağlı geniz eti büyümesi ameliyat sonrası da şikayetlerinde belirgin düzelme olmayacağı gibi geniz eti tekrar büyüyebilecektir.
Geniz akıntısı ile birlikte peş peşe hapşırma, burun kaşınması, burun tıkanması gibi alerjik nezle belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır.

 4793