Geniz Akıntısı ve Öksürük

Geniz Akıntısında Öksürük Neden Olur

Geniz akıntısı, burun içindeki veya sinüslerdeki sıvı kıvamdaki mukusun boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denilmektedir. Geniz akıntısı boğaza doğru aktığı için boğazdaki öksürük resöptörlerini uyarır. Bu uyarı sonucu da beyne öksürük refleksi gönderilir ve öksürük başlar.

Geniz Akıntısına Bağlı Öksürük

Geniz akıntısındaki öksürük genellikle akciğer kaynaklı değildir. Boğazdaki irritasyona bağlıdır. Geniz akıntısına bağlı öksürüğün bazı özellikleri vardır. Geniz akıntısına bağlı öksürük genellik gece yatınca ortaya çıkar. Gece yatınca geniz akıntısı daha fazla olacağı için öksürük daha fazla olur. Özellikle gece yattıktan 30 dakika içinde öksürük başlaması önemli bir bulgudur.

Geniz akıntısı ile birlikte peş peşe hapşırma, burun kaşınması, burun tıkanması gibi alerjik nezle belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır.

 7728