Sonbahar yaklaşıyor. Grip mevsimi başlamadan önlem almanın vakti geldi. Bu dönemlerde kendimizi gribe karşı korumalı ve önlem almalıyız. Grip aşıları bu yollardan biri. Grip aşısı hakkında detaylı bilgi almak için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Belirtileri nelerdir?

Ani başlayan ateş, halsizlik, kas ağrısı, boğaz ağrısı, nezle ve öksürük gibi belirtilerle seyreder. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve kulak iltihabı yapabilir ve zatüreye zemin hazırlayabilir. Bazen çok nadir de olsa ensefalit dediğimiz beyin iltihaplanması gibi ciddi sonuçları olabilir.

Astım hastalarında neden önemlidir?

Astım hastalarında grip krize neden olabilir. Astım krizinin en sık nedeni (%80) gribal enfeksiyonlardır. Bu nedenle astım hastalarında grip aşısının yapılması önerilir.

Grip aşıları nasıl üretilir?

Her yıl araştırmacılar ve üreticiler, bir sonraki grip sezonunda hastalık yapması muhtemel grip virüslerine karşı aşı geliştirmektedirler.

Kaç çeşit grip aşısı vardır?

Ölü ve canlı olmak üzere 2 çeşit grip aşısı vardır. Ülkemizde ölü aşı vardır ve iğne ile yapılır. Canlı aşı bazı ülkelerde vardır ve burun içine sıkılarak yapılır.  Ancak burun içine uygulanan aşı astımlı çocuklarda önerilmez.

Kimlere yapılması tavsiye edilir?

1.Astım, kistik fibroz, bronşektazi, kronik bronşit ve amfizem gibi uzun süreli akciğer hastası olan tüm hastalara önerilir.
2.65 yaşından büyük herkese önerilir
3.Uzun süreli kalp hastası olanlar
4.Böbrekleri uzun süreli bozuk olanlara
5.Şeker hastası (diabet) olanlara
6.Talesemi ve orak hücreli anemi gibi bazı kan hastalıkları olanlara
7.Bağışıklık sistemi bozuk olanlara
8.Tükrüklerini akciğerlerine kaçırma riski olan nörolojik (sinirsel) ve kaslarında bozukluk olanlara
9.Grip mevsiminde hamile olanlara gebeliğin 4. ayı ve sonrasında
10. Bakımevinde yaşayanlara
11. 6 ay ile 5 yaş arasındaki tüm çocuklara
12. Sağlık çalışanlarına
13. Bakımevi ve kreş çalışanlarına
14. 5 yaşından küçük çocuğu olan ev halkına
15.Grip yönünden riskli şahıslarla birlikte yaşayanlar

5 yaş altındaki sağlıklı çocukların aynı evde yaşayan kardeşleri aşılanmalı mıdır?

Evet. Doğumdan iki yaşa kadar olan tüm çocuklarla aynı evde yaşayan kişiler, küçük çocuklar hastalığı çok ağır geçirdikleri için onları hastalıktan korumak amacıyla her yıl grip aşısı olmalıdır.

Kronik hastalığı olan kişiler aşılandı ise, bu kişilerle temasta olan, aynı evde yaşayan kişiler yine de grip aşısı olmalı mıdır?

Evet. Yüksek risk grubunda bulunan kişiler, 65 yaş ve üzerindeki kişiler, 6 aylıktan küçük bebeklerle aynı evde yaşayan kişiler her yıl grip aşısı olmalıdır. 

Grip aşısının astımlı çocuklara faydası var mıdır?

Astımlı çocuklara grip aşısının yapılması önerilmekle birlikte yapılan çalışmalarda grip aşısının çok büyük faydası olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. 

Kimlere grip aşısı yapılmaz?

6 aylıktan küçük bebeklere uygulanmaz.
Ateşli hastalık geçirirken yapılmaz.
Gebeliğin ilk 3 ayında grip aşısı yapılmaz.

Nasıl uygulanır?
 

6 ay ile 3 yaş arasında yarım doz yapılır. 9 yaşından küçüklerde ilk kez yapılacağı zaman 1 ay arayla 2 kez yapılır. 9 yaşından büyüklerde ilk sefer yapıldığı zaman da tek doz yapılır. 

Hangi mevsimde yapılır?

Eylül ayından Aralık ayına kadar yapılır. Her yıl yeni çıkan aşı yapılır.

 Grip aşıları ne kadar etkindir?
 

Grip aşısının etkinliği kişiden kişiye değişmektedir. Gribin ağır geçmesini ve ölümcül olmasını engeller. 

Yan etkileri nelerdir?

Aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik olabilir. Bu yan etkiler her 5 çocuğun birinde görülebilir. Bazen aşıdan sonra on çocuğun birinde gribe benzer hafif belirtiler görülebilir. Bazen aşı içindeki maddelere alerji gelişebilir.

Grip aşısı gribe neden olabilir mi?

Hayır. Çünkü grip aşısı ölü virüslerle hazırlanmaktadır.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.

 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
GRİP AŞISI İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE