gunes-gozlugu-secerken-hassas-davranin

Güneş Gözlüğü Seçerken Hassas Davranın

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte güneş gözlüğü takmadan çıkmak imkansız oluyor. Çünkü güneş gözlüğü gözlerimizi birçok zarara karşı koruyor. Özellikle alerjik çocuklara faydası büyük oluyor. Güneş gözlüğünün faydalarını özellikle de alerjik çocuklara faydalarını bu makalemizde yazdık.

Güneş gözlüğünün polenlere alerjisi olan çocuklar için çok önemli faydaları vardır

Polen alerjisi olan çocuklar için güneş gözlüğü bir koruyucu kalkan gibidir. Polenler özellikle havaların ısınmasıyla havada yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Havadaki polenler gözlere temas ederek gözlerde kaşınma, kızartma ve şişlik oluşturmaktadır. Bu da yaz mevsimini kabus haline dönüştürmektedir. Özellikle polen alerjisi olan çocuklar için kendi sevdiği bir güneş gözlüğü takarak bu zararlardan korunabilmektedir.

Güneş gözlükleri astımlı çocuklara da faydası vardır

Astımın en önemli nedenlerinden birisi de polenlerdir. Özellikle polen mevsiminde öksürük nefes sıkışması olan çocukların bahar ve yaz mevsiminde güneş gözlüğü takması çok faydalı olur. Çünkü alerjik astımlı çocukların birçoğunda alerjik nezle ve göz alerjisi de mevcuttur veya daha sonra polen alerjisine bağlı göz alerjisi gelişebilmektedir. Bu nedenlerle polenlere bağlı alerjik astımı olan veya göz alerjisi gelişmesine eğilimli olan alerjik bünyeli çocukların bahar ve yaz mevsiminde polenlere karşı güneş gözlüğü takması faydalı olacaktır.

Özellikle ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olan gözlükler seçilmeli

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanın katarakt ve sarı nokta hastalığı ile birlikte göz çevresindeki ciltte kansere sebep olduğunu ifade eden uzmanlar, güneşin göze verdiği zarardan korunmak için güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini söyledi. Ancak, her güneş gözlüğünün kullanılmayacağını belirten uzmanlar, “Güneş gözlükleri aksesuar olarak değil, sağlığı koruyucu bir ürün olarak düşünülmeli ve gözlük alırken kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Güneş gözlüklerinin de numaralı gözlükler gibi kendi sağlığımız için önemli bir unsur olduğu unutulmaması gerekir. Çünkü her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarını tutmayabiliyor. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir” şeklinde vurguluyorlar.

Sonuç olarak;

-Polen alerjisi olan çocukların bahar ve yaz mevsiminde güneş gözlüğü takmaları faydalı olacaktır,
-Polen alerjisine bağlı astımı olan çocukların bahar ve yaz mevsiminde güneş gözlüğü takmaları faydalı olacaktır
-Alerjiye eğilimli çocukların polenlere alerji gelişmemesi için güneş gözlüğü takmaları faydalı olabilir.
-Gözlerin güneş ışınlarından korunabilmesi için kaliteli gözlüklerin kullanılması faydalı olacaktır.
– Güneş gözlüğü modeli seçiminde çocuğun takmaktan hoşlanacağı bir gözlüğün olması önemlidir. 

Önemli Bilgi:

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.

Güneş Gözlüğü Seçerken Hassas Davranın İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE