Prof. Dr. Ahmet Akçay Çocuk Alerji Uzmanı (Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı), Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanıdır. Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın eğitim hayatı ve tecrübeleri hakkında özgeçmişini detaylı olarak sizler için yazdık.

Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın Eğitimi

Denizli’de doğan ve ilk orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamlayan Ahmet Akçay Denizli Anafartalar Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaparak uzman oldu. Uzmanlık tezini çocuklarda resüsitasyon sonuçlarıyla ilgili olarak yaptı.
 

Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Eğitimi

2003 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Allerji ve Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı’nda çalışmaya başladı. Çocuklarda astım, allerji hastaları, kistik fibrozis, zatüre, bronşektazi gibi Çocuk Alerjik Hastalıklar ve Çocuk Göğüs Hastalıkları konularında çalıştı ve bu konularda çalışmalar yaptı. Bu konudaki çalışmalarını uluslararası önemli dergilerde yayımlatmayı başardı. 2008 yılında Çocuk Allerjisi Uzmanlık diplomasını aldı. 2012 yılında Çocuk İmmünolojisi ve Allerjik Hastalıklar Uzmanlık diplomasını ve 2013 yılında Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlık diplomasını aldı.

Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın Klinik Tecrübeleri 

2013 ile 2016 arasında İstanbul Liv Hospital Çocuk Alerji ve Astım Bölümü ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü sorumlu doktoru olarak çalıştı. 

2014 yılında Amerika'nın en iyi çocuk hastanelirinden birisi olarak gösterilen Cincinnati Children Hospital'de Pediatric Allergy and Immunology bölümünde Prof. Dr. Amal Assa'ad ile birlikte ziyretçi bilim adamı olarak çalıştı. Bu ziyaret sırıasında çocuklarda astım, besin alerjileri, besin yükleme testleri, immunoterapi yöntemleri, ilaç alerjileri, ayrıntılı solunum fonksiyon testleri ve solunum provakasyon testleri, egzama hastalıkları konusunda Amerika'da uygulanan teknik ve tedavi yöntemleri ile ilgilendiCincinnati Children Hospitalda Pediatric Pulmonology bölümü tarafından dünyanın önde gelen pediatrik pulmologlarından Prof. Dr. Robert Wood tarafından organize edilen 4 günlük bronkoskopi kursuna katıldı.  

2014 Eylül ayında Profesör oldu.
2016 Mart ayında Teşvikiye'de İstanbul Alerji Merkezi'ni kurarak Türkiye'de bir ilke imza attı. Türkiye'de alerjik hastalıkların tehisi ve tedavisi konusunda bir öncü olmaya hedefiyle yola çıkmıştır. 

 

Prof. Dr. Ahmet Akçay Yayınları

Yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalesi mevcuttur. Ulusal kongrelerde çocuklardaki alerjik hastalıklar, astım ve akciğer hastalıkları konularında konuşmalar yapmaktadır.

Dr. Ahmet Akçay kendini anlatıyor. Lütfen aşağıdaki linki tıklayın. 


 

Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın Üye Olduğu Dernekler

Üye olduğu dernekler arasında Çocuk Alerji ve Astım Akademisi (Yönetim Kurulu Üyesi), Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Milli Pediatri Derneği, Türk Pediyatri Kurumu, Toraks Derneği bulunmaktadır.
Yapmış olduğu çalışmalardan dolayı ödülleri mevcuttur. Halen aktif olarak ulusal ve uluslararası kongrelere katılmakta, kongre ve sempozyumlarda konuşmalar yapmakta, uluslar arası ve ulusal dergilerde yazılar yazmaktadır.

 

Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın Sahip Olduğu Diplomalar

-Tıp Diploması (İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Diploması (İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk Allerjisi Uzmanlık Diploması (İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Uzmanlık Diploması (İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi)
-Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlık Diploması (İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi)
-Doçentlik Diploması
-Profesörlük Diploması
 

Prof. Dr. Ahmet Akçay'ın Tıbbi İlgi Alanları ve Aktiviteleri:

Astım ve Alerji Hastalıkları: Astım, hışıltılı (Hırıltılı) çocuk, alerjik nezle, göz alerjisi, ürtiker (Kurdeşen), egzema (Atopik dermatit), ilaç alerjileri (Lokal anestezik alerjileri, penisilin ve diğer antibiyotik alerjileri), arı alerjisi, heriditer anjioödem, besin alerjileri (İnek sütü alerjisi ve diğer besin alerjileri
 
Çocuk Göğüs Hastalıkları: Tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, kistik fibrozis, bronşektazi, kronik akciğer hastalıkları, uyku apne sorunları

Uyguladığı Tanı Yöntemleri:  Alerji Testleri (Gıda alerji testleri, polen, ev tozu gibi inhalan alerji testleri, yükleme testleri), Patch testi (Deri yama testi), solunum fonksiyon testleri, nefeste nitrik oksit seviyesi, ilaç alerjisi testleri (Lokal anestezik madde alerji testi, penisilin ve diğer antibiyotik alerji testleri 


Uyguladığı Tedavi Yöntemleri:
İlaç tedavisi, dil altı aşı tedavisi, cilt altı aşı tedavisi, anti IgE tedavi, video le eğitim

DR. AHMET AKÇAY ÖZGEÇMİŞİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 2.12.2015 23:16:46

Merhaba Cemre Hanım, yalnızca test sonuçlarına göre bir yorumda bulunmam sağlıklı olmayacaktır. Ciltten yapılan alerji testleri kandan yapılan alerji testlerine oranla daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Doktorunuzun dediği gibi size en yakın alerji uzmanına giderek ciltten alerji uzmanı yaptırmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Cemre - 29.11.2015 20:33:09

Oğlum 3yadinda süt ve süt ürünleri alerjisi vardı.Gaziantep de çalışırken size getirmistik. Tahlil yaptırdık IgE:20,112 lgg:5,285 lgm:0,928 lga:<0,6 değerler bu şekilde.tip fakültesi deri testi yapılmadı gerek demiş.ama şuan orda yaşamıyoruz mardindeyiz ve gidemiyoruz oğlundan alerji varmı öğrenebilir miyim.lge daha once 16,4cikmis

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 14.5.2015 10:42:01

Tüm iletişim bilgilerimi linkte bulabilirsiniz. Gelmeden 10 gün önce alerji ilaçlarını bırakmanız gerekiyor. Aksi taktirde test sonuçlarını etkileyebiliyor. http://www.ahmetakcay.com/iletisim.html

sulbiye - 11.5.2015 03:19:25

Doktor ben size kızımı getirmek istiyorum benim konuşmada ev tonuna alerjisi olduğu soylendi sayımı olduğu soylendi geniş etti olduğu soylendi ve zezpira diye bir ilaç ve ventolin floxcatayt evde nskinayla hava veriyorum allah rızası için benimle irtibata girerseniz çok sevinirim ne yapmak gerekiyor

sibel şuözer - 24.2.2015 23:36:13

memnunniyetimiz dile getirmek gerekirse tşklr

YORUM EKLE