Bahar aylarının gelmesiyle birlikte polenler de etrafta rahatça dolaşmaya başlarlar. Bahar, alerjisi olmayanlar için çok güzeldir. Ancak alerjisi olan ve gerekli önlemleri almayanlar için kabusa dönebilir. Polene alerjisi olan kişiler öncelikle alerji uzmanına giderek hangi polene alerjisi olduğunu öğrenmelidir. Hangi polene alerjisi varsa ona göre önlem alabilirler. Peki hangi bitkiler polen yayar? Hangi bitkiler alerji için daha risklidir?
 

Hangi Bitkiler Polen Yayar?


Bahar ayıyla birlikte bitkiler üremek için polen yayar. Çiçekli bitkilerin polenleri böcekler tarafından taşındığı için havada daha az bulunur. Bu nedenle bizlere ulaşma riski daha düşüktür. Polen alerjisine daha az neden olmaktadır. Çiçeksiz bitkilerin polenleşmesi ise rüzgarla olmaktadır. Yani rüzgarla birlikte her yere yayılırlar. Bu sebepten polen mevsiminde havada çok fazla miktarda polen bulunmaktadır. Polene hassasiyeti olanlar gerekli önlemleri almalıdır. Alerji uzmanı tarafından kontrol altında olmalıdırlar.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
HANGİ BİTKİLER POLEN YAYAR? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE