Hasta-bina Sendromu Nedir?

Bina içinde gelişen ve bina dışında rahatlama görülen ve nedeni saptanamayan hastalığa hasta bina sendromu denir. Genelde yetişkinlerde olur.

 

Hasta bina sendromunu belirtileri nelerdir?

Gözde irritasyon, kaşıntı-batma, kuru göz/sulanma

Boğazda yanma/kuruluk

Burunda kaşıntı, tıkanma, kuruluk,(hapşırık-akıntı çok az)

Boğazda kuruluk, ağrı

Halsizlik/yorgunluk, baş ağrısı, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, baş dönmesi

Deride kuruluk, kaşıntı, kızarıklık

Nefes darlığı, öksürük

 

Hasta bina sendromunda görülen belirtilerin özelliği nedir?

Yukarıdaki belirtilerin bina içinde olması ve binadan çıkınca dakikalar içinde hemen düzelmesi (Deride görülen kaşıntı hemen düzelmeyebilir)

 

Hasta bina sendromunun nedenleri nelerdir?

Sigara içilmesi, yalıtım malzemeleri, döşeme, yapıştırıcılar, alçıpanlar, vernik cila, fotokopi ve faks makinaları neden olabilir. Bunların içinde formaldehid, karbonmonoksid, ozon, uçucu organikler nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

 

Hasta bina sendromunu kolaylaştıran faktörler nelerdir?

Sedanter yaşam, alçak binalar, fazla eşya, fazla hava temizleme cihazı, fotokopi makinaları, sigara içilmesi, parlayan ışık, küf, nem, büyük binalar, eski binalar, fazla döşeme neden olabilir.

 

Nasıl teşhis konulur?

Aynı binada şikayetlerin olması ve binadan çıkınca şikayetlerin düzelmesi, en az 5 organ sisteminde (Göz, boğaz, akciğer, deri, sinir sistemi gibi) belirti olması ve alerjik hastalık, psikolojik hastalık, tiroid hastalığı gibi hastalıkların olmaması gerekir.

 

Kesin tanı koyacak bir test var mı?

Kesin tanı koyduracak bir test olmamasına rağmen idrarda 8-hidroksiguanosin seviyesinin yüksek bulunması tanıyı düşündürebilir.

 

Hasta bina sendromuna karşı hangi önlemleri alabilirim?

·          Sigaranın yasaklanması

·          Toksik ve uçucu özelliği olmayan malzeme kullanımı

·          Yeni halı-mobilyaların kullanımdan önce kokularının yok edilmesi

·          Temizlenebilir yüzeylerin artması

·          Depo eşyanın kapalı bölmelerde tutulması

·          Sıvı kaçaklarının önlenmesi

·          Fotokopi ve yazıcıların azaltılması

·          Hava filtrelerinin temizliği-yenilenmesi

 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
HASTA BİNA SENDROMU İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 2.12.2014 16:46:35

Merhaba, alerjik astım tanısını koyma yetkisi yalnızca çocuk alerji uzmanındır. Test yapılmadan tanı konulması da sağlıklı değildir. Bir çocuk alerji uzmanına gitmenizi öneririm. İyi günler dilerim.

Ayşe - 9.11.2014 15:50:32

Merhaba benim oğlum iki Yaşında çok sık sık hastalanıyordu dr test yapmadan alerji Astım dedi buhar makinası filan aldık eve hastalanınca kullanın dedi bide singulair verdi her akşam içir dedi 5 ml suda açıp veriyorum beş ay oldu ve şimdi kullananlardan öğrendim yanlış içiriyomuşum Dr bey suda içirmem le zarar verdimmi acaba Oğluma tedavi yaramadımı yoksa alerji testi yapılmadan teşis konurmu ne yapmam Lazım ne olur bi cevap yazarmısınız lütfen

nilgül yıldız - 6.11.2014 09:04:03

çok güzel bir yazı olmuş çevremde disleksi olan çocuklar var anlattıklarınızın hepsi yaşanılıyor malesef öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere rapor alınırsa okulda özel ders programı ve sınav yapılıyor bilmeyen aileler varsa bu konuyu araştırabilirler verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

YORUM EKLE