havuz-mu-deniz-mi

Havuz Mu Deniz Mi?

Tatil sezonu başladı. Havaların ısınması ile birçok aile serinleyebileceği yerlerde tatil yapmak istiyor.  Alerji eğilimli çocuklar havuz mu deniz mi tercih etmeli? Bu makalede alerjik çocuklar için yüzmenin önemini anlattık.  

Alerjiik çocuklara yüzmeyi tavsiye ediyoruz.

Yüzme alerjisi olan çocuklara iyi gelen spor dallarından birisi. Özellikle alerjik astım / alerjik bronşit olan çocuklar için yüzmek sağlıklar için olumlu olacak bir aktivitedir. Öksürük şikayeti olan çocuklara çocuk alerji uzmanları bol bol yüzeyi tavsiye etmektedir.

Denizde yüzmek daha iyi

Yüzme sporunun denizde yapılması daha doğru olandır. Alerjisi olan çocuklar birçok dış etkene karşı çok daha fazla duyarlıdırlar. Havuzun içinde  bulunan klor, alerjisi olan çocukları normal duruma göre çok daha fazla etkileyebilir. Özellikle sıcak havada buharlaşan klor alerjisi olan astımlı çocukların ataklarını tetikleyebilir. Bu nedenle eğer yakında deniz olanağı var ise havuzu değil denizi tercih etmeleri önerilmektedir.
Astımı olan çocuklar için en ideal tatil alanı denizin olduğu alanlardır. Çocuğun tuzlu suda yüzmesi ve tuzlu iyotlu havayı soluması bronşlarını açacağı gibi solunum yollarına fayda sağlayacak, astımı olan çocuğu rahatlatacaktır.

Yüzmede hijyen önemlidir

Havuz ya da deniz olsun, bu ikisinin de hijyenik olması çok önemlidir. Özellikle yüzme havuzlarına girilmeden önce hijyenik olduğundan emin olunması gerekmektedir. Havuzun saydam ve berrak su içermesi, kokusuz olması, fayansların yapışkan ve kaygan olmaması hijyenik durumu nispeten ortaya koyabilmektedir. Deniz için ise özellikle tuzun yoğun olduğu denizlerde göz alerjisi için gözlük takılması uygun olabilir. Deniz suyu havuz suyuna oranla (koli basili olmayan durumlarda) daha hijyeniktir.

Denize girmeden nelere dikkat edilmeli

Çocuk ve bebekleri denize sokarken özellikle dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Özellikle bebeklerin alt değiştirilmesi açık alanlarda yapılmamaya özen gösterilmelidir. Açık havada alt değiştirilmesi enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Sonuç olarak;

-Alerjisi, astımı olan çocuklar için yüzme idealdir 
-Denizde yüzmek tercih edilmekle birlikte deniz ve havuzda yüzülebilir
-Denize veya havuza girdikten sonra mutlaka duş alınarak vücuttaki klor veya tuzdan temizlenmelidir
-Güneş koruyucu kremle kullanmak faydalı olur

l açabilmektedir.

Havuz Mu Deniz Mi? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE