Bebek ve çocuklarda hırıltı nedenleri çok fazladır. Hırıltı nedenleri çocuğun yaşına gore değişmektedir. Küçük bebeklerde çok farklı nedenler vardır. Büyük çocuklarda ise daha farklı nedenler görülmektedir. Bebeklerde en sık hırıltı nedeni bronşiolittir. Bronşiolit bebeklerde gribal enfeksiyon sonrası gelişmektedir.
 

Bebeklerde Hırıltı

Hırıltının ne zaman başladığı önemlidir. 1 yaşından once başlayan hırıltılar genele kendi kendine düzelir. Ancak bazen kalp anomalilerine bağlı hırıltı da 1 yaşın altındaki çocuklarda görülmektedir.
 
Hırıltı ile birlikte nezle olup olmadığu sorgulanır. Alerjik nezle belirtileri, egzama belirtileri sorgulanır. Ailede alerjik hastalık hakkında bilgi alınır. Çünkü anne veya babada astım olması hırıltılı çocukta ilerde astım gelişmesi için risk oluşturmaktadır.
 
Büyüme gelişmesi bozuk bir çocukta kistik fibrosis düşünülmelidir. Yüksek ateş olan bir çocukta hırıltı negfes sıkışıklığı varsa akla zaturre gelmeldiir.
 

Başlıca Hırıltı Nedenleri

-Astım
-Zaturre
-Boğmaca
-Alerjik reaksiyon
-Yabancı cisim aspirasyonu
-Toksik gaz inhalasyonu
-Parazitlerin akciğere yerleşmesi
-Gastroözafagial reflü
-Konjenital kalp hastalığı
-Laringomalaiz
-Tüberküloz
-Kistik fibrosis
 

Hırıltı İçin Ne zaman Çocuk Alerji uzmanına Gidilmelidir?

-1 aydan uzun süren hırıltı oluyorsa,
-3 dafa veya daha fazla hırıltı oluyorsa
-Çocuğunuzda 5 yaşından sonra hırıltı görülmüşse, çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
 
Çünkü hırıltısı olan bebeklerin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle hırıltısı olan bebeklerin çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır
 4709