Hırıltı Tedavisi için incelikle teşhis konulması gerekir. Hırıltının doğru teşhisi konulmadan yapılacak tedaviler gereksiz yere ilaçların kullanılması anlamına gelir. Bu nedenle once doğru teşhis konulmalı ve tedavi planlanmalıdır.
 

Hırıltı Tedavisi İçin Doğru Teşhis Önemlidir

Hırıltısı olan bir çocukta öncelikle astım riski değerlendirilmeldir. Reflü, Kisitik fibrosis, zaturre giibi nedenle yönünden göz önünde bulundurulur. Bu hastalıkların belirtileri varsa incelenmelidir.
 

Tedavi Seçimi Önemlidir

Doğru teşhis sonrası tedavi seçimi önemlidir. Sprey ilaçlar veya buhar ilaçlardan hangilerinin kullanılacağı bebeğin yaşına gore ve ailenin de tercihi göz önünde bulundurularak planlanmalıdır.
 

Hırıltı Tedavisi İçin Evde Ne Yapabilirim?

Öncelikle hırıltı duyulunca burunlara serum fizyolojik damlatılıp burunlar açılmalıdır. Daha sonra doktorunuz önermişse salbutamol içeren ilaçların şurup veya nebulizasyon formu verilebilir. Keskin kokuların evde kullanılmasından kaçınılmalıdır. 

Hırıltısı olan bebeklerin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle hırıltısı olan bebeklerin çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır

 4900