Hırıltı ve Astım

Hırıltının önemli nedenlerinden biri astımdır. Hırıltı ve astım birlikteliği önemlidir. Her hırlayan çocuk astım değildir. Ancak hırlayan bir çocukta astım da akılda tutulmalıdır.

Hangi çocuklarda astım görülme riski yüksektir?

-Anne veya babada astım varsa,
-Bebekte egzama varsa
-Bebekte alerjik nezle varsa
-Bebekte besin alerjisi varsa akla astım gelmelidir. Bu nedenle hırlayan çocuklar alerjik hastalıklar yönünden dikkatlice incelenir. Anne ve babada alerjik hastalık varlığı sorgulanır.

Hırlayan bir çocukta grip belirtileri varsa ve kısa sureli ise önemli bir sorun olmayabilir. Sık sık kusma varsa altta yatan reflü olabilir.

Hırıltı ve AstımHırlayan bir çocuğun 3 yaşından sonra astım gelişme riski değerlendirilmelidir. Gereksiz yere  aylarca ilaç kullanmamalıdır. Uzun sure ilaç kullanması düşünülen bir çocuğun dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir.

Hırlayan bir çocukta astım riskinin değerlendirilmesi için bazı tetkikler gerekebilir. Bu nedenle 3 defadan fazla hırıltı olan, 1 aydan uzun süren hırıltı veya 5 yaşından sonra akciğerde hırıltı duyulan bir çocuğunuz varsa çocuk alerji uzmanı ile temasa geçme zamanınız gelmiş demektir.

Neden Çocuk Alerji uzmanı

Hırıltısı olan bebeklerin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle hırıltısı olan bebeklerin çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır.

 4812