İlaç alerjisinin hafifi kaşıntı gibi belirtileri olabildiği gibi ölüme neden olabilecek kadar ciddi alerjik şoka neden olabilmektedir. Bu nedenle ilaç alerjisi belirtilerinin tespiti teşhis konulmasında çok önemlidir. Belli başlı belirtilerini şöyle sıralıyabiliriz;

-İlaç alerjisinde en sık görülen belirtileri deride kaşıntılı döküntü olmasıdır. Bu kaşıntılı döküntüye ürtiker de denilmektedir. Göz kapaklarında ve dudakta şişme görülebilir, eklemlerde ağrılı şişme görülebilmektedir.

-Damar iltihabı dediğimiz vaskülit ve serum hastalığı da ilaç alerjisinin belirtisi olabilir.

-Bazen deride ve ağız içinde ciddi döküntü ve soyulmalar ile gide Steven Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz gibi ciddi cilt döküntüleri yapabilir.

-İlaç yan etkisinin tek belirtisi ateş de olabilir. İlaca bağlı ateş genellikle ilacın kesilmesinden 48-72 saat sonar ateşin düzelmesi ile anlaşılmaktadır.

-Serum hastalığı ise ilaç alımınından 6 ile 21 gün sonra ateş, halsizlik, ciltte döküntüler, eklem ağrısı ve lenf bezlerinde büyüme şeklinde belirti vermektedir.  

-Bazen de  ciddi ilaç alerjilerinde nefes sıkışması, tansiyon düşüklüğü, kramp tarzında karın ağrısı şeklinde alerjik şoka neden olarak ölüme neden olabilir.

Aşağıdaki belirtileri olanların ilaç alerjisi yönünden incelenmesi gerekmektedir;
-İlaç alımından sonra vücutta kaşıntı, kızarıklık, dudakta, dilde veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik oluyorsa
-İlaç alımından sonra tansiyon düşmesi, kalpte çarpıntı, karın ağrısı oluyorsa
-İlaç alımından hemen sonra vücutta kırmızı döküntülerle birlikte kaşıntı oluyorsa
-Bu belirtileri ilaç alımından sonra 10 gün içinde oluyorsa
-Tansiyon ilaçları alımından sonra 3 ay içinde alerjik reaksiyon olmuşsa
-İlaç alımından sonra 3 hafta içinde ateş, halsizlik, vüzutta döküntü, eklem ağrısı ve lenf bezlerinde büyüme oluyorsa
-Her ilaç alımından sonra ateş oluyorsa
-Asetil salisilik asit gibi paresataomol dışındaki ağrı kesiiciler alımından sonra nezle, kaşıntı, vücutta şişlik oluyorsa

Tüm bu ilaç alerjisi belirtileri  doğumdan 18 yaşına kadar çocuklarınızda oluyorsa  çocuk alerji uzmanı tarafından incelenmesi gerekir.
 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
İLAÇ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR? İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 21.2.2015 21:06:41

Ben çocuk alerji uzmanıyım. 0-18 yaş arasına bakıyorum. Yetişkin alerji uzmanına danışmanızı tavsiye edebilirim.

Serife - 20.2.2015 07:53:23

Merhaba ben iştahımı Açıyor diye geçen sene spraktin şurup kullandım. Iki kutu kadar bitirdim. Sonrasında da her iştahım kapanınca bir seferlik aldım bu Aralıklar ayda bir sefer gibi. Geçen ay bir sefer daha aldım ve 5 gün oncede az miktarda aldım. Dün benim ellerimde kaşıntılar ve kızarıklık olmaya başladı baçaklarımda da var ama sağ elimde daha çok. Bugün elimin içinde olmaya başladı elimi gerginleştirdiğim de Beyaz ücları belli oluyor. Dün doktora gittim idrar yillarında enfeksiyon çıktı ilaç verdiler bir krem bir ilaç bunlara başla devam ederse gel devam etmezse de pazartesi kotrol e gel dediler. Ama ben spraktınle alakalı olmadığını düşündüğün için tamamen unutmuşum onu kullandığımı söylemeyi. Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olunuz

YORUM EKLE