Çocuğun inek sütü veya inek sütü çeren bir gıda alımından sonra bir veya birden fazla süt proteinine karşı immünolojik reaksiyon sonucu çocukta dudak etrafında kızarıklık, yüzde kızarıklık, vücutta kızarıklık ve kaşıntı gibi ciltte belirtilerin görülmesi, kakada kan görülmesi, egzama gibi alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına inek sütü proteini alerjisi denir.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
İNEK SÜTÜ ALERJİSİ NEDİR? İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 11.2.2015 00:32:31

Bir çocuk alerji uzmanı tarafından ciltten alerji testi yapılarak değerlendirilmesinde fayda var. Geçmiş olsun.

Tuba yılmaz - 10.2.2015 15:23:12

Merhaba Doktor bey; Benim size danışmak istediğim bi durum var.. Bebeğim şuan 5,5 aylık.. 25 günlükken kakasında yeşil sümüksü iplik şeklindeydi kakası. Tahlil yaptırdım amip mikrobu çıktı.. İlaç kullandık.. Sonra kısa bi süre düzeldi.. Ama olması gereken o kremsi kıvam olmuyor.. Hep ishal gibi ve sümüksü şeklinde kakası..bu şekilde olduğunda itici bi koku oluyor.. Test yaptık yine normal çıktı değerler.. İnek sütü alerjisini duymuştum kendimce diyet yaptım düzelir gibi oldu.. Daha sonra drumza sordum.. Oda böyle bi alerjinin olmadığını sütü kesmeme gerek kalmadığjnı söyledi..ben tüketmeye başladım yine arttı.. Tesadüf mü bilmiyorum.. Ama alerji belirtilerindeki durum kıımda yok.. Bi ara vücudunda kırmızı noktalar vardı ama şimdi yok..gözlerini kaşıyor bazen deli gibi ama sürekli değil bi yerde bu durumunda belirtisi olduğunu okumuştum.. Açıkcası napacağımı bilmiyorum.. Sürekli sıvı ve sümüksü kaka normalmi ..? İçim rahat değil

YORUM EKLE