İnek sütü alerjisi sıklıkla görülen alerjik hastalıklar arasındadır. İnek sütü olan herhangi bir besin tüketilmemelidir. İnek sütü alerjisi olan bebeklerin, ek gıdalara başlarken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. 

 

Başka Besine De Alerjisi Olabilir !


İnek sütü alerjisi olan bebeklere yasak olan gıdalar verilmemeli hatta diline bile dokundurulmamalıdır. Çok az miktarı bile alerjik reaksiyon yapabilir. Bu diyeti uygularken ek gıdalara geçişte bazı önemli noktalar vardır. İnek sütüne alerjik olan bebekler diğer gıdalara da alerjik olabilir. Bu nedenle ilk defa başlanacak gıdalar önce dudak içine damlatılmalı ve 30 dakika içinde dudakta şişme veya ağız etrafında kızarma olmuyorsa yeni başlanacak gıda verilmelidir. Yeni başlanan gıdanın verilmesinden sonra üç gün başka gıda verilmez. Çünkü yeni başlanan gıdaya alerjik reaksiyon gecikmiş olarak 3 güne kadar reaksiyon geliştirebilir hatta bu süre 1 haftaya kadar uzayabilir. Bu nedenle her yeni gıda başlanınca bir süre başka yeni gıda denenmemeli gıdalar tek tek başlanmalıdır.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
İNEK SÜTÜ ALERJİSİ OLAN BEBEKLERDE EK GIDALAR NASIL BAŞLANIR? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE