İnek Sütü Alerjisi Teşhisi Nasıl Yapılır

İnek sütü alerjisi için alerji testi ciltten ve kandan olmak üzere iki yöntemle yapılabilir. Ancak daha doğru sonuç vermesi ve hızlı sonuç alınması nedeniyle ciltten alerji testi tercih edilir. Ciltten alerji testinin çocuk alerji uzmanlarınca yapılması ve değerlendirilmesi doğru teşhis için çok önemlidir. İnek sütü alerjenleri yanında diğer gıda alerjenlerine karşı da test yapılması önemlidir. Çünkü inek sütü alerjisi yanında başka gıdalara da alerji olabilir. Başka gıdalara alerji olması inek sütü alerjisinin düzelip düzelmeyeceği açısından bize bilgi de vermektedir.

Ciltten alerji testi kaç yaşında yapılabilir?

İnek Sütü Alerjisi Testi Nasıl Yapılır?2 aylıktan itibaren ciltten alerji testi yapılabilir. Çocuğun canını çok acıtmadığı için sorun oluşturmaz. Ancak bu testin çocuk alerji uzmanınca veya denetiminde yapılması önemlidir.

İnek sütü alerji testi kandan mı ciltten mi yapılmalıdır?

Ciltten yapılan alerji testleri daha doğru sonuç vermesi ve bir çok gıdaya aynı anda bakılabilmesi ve 15-20 dakikada sonuç vermesinden dolayı daha değerlidir. Kandan yapılan testler şüpheli vakalarda cilt testiyle birlikte yapılabilir. Tek başına kandan yapılan test tekniğe ve cihazın kalitesine bağlı değişe-bilmesinden dolayı genellikle tevsiye edilmez. Ancak alerji testi yöntemi konusunda bilgi sahibi olan çocuk alerji uzmanlarınca tercih edilebilir.

 10366