jet-spacer-inhaler-kullanimi

JET Spacer İnhaler Kullanımı

Jet hazne ile inhaler kullanma metodu

1. Jet hazneye yerleşik halde olan inhalerinizin altı üste gelecek şekilde elinize alınız. Haznenin ağzı kahverengi kapakla kapalı olmalıdır.

2. İlaca basmadan kuvvetli bir şekilde yukarı aşağı sallayınız.

3. Kahverengi kapağı çıkarınız.

4. Boynunuz ve sırtınız dik pozisyonda iken ağzınızdan derin bir nefes veriniz.

5. Haznenin ağızlığını dişlerin arasına alınız ve dudaklarınızla kavrayınız. İnhalere işaret parmağınızla yukarıdan bir kez basınız.

6. Derin ve yavaş bir nefes alıp nefesinizi 10 saniye tutunuz (Nefesinizi tutabildiğiniz kadar tutun veya içinizden 10 a kadar sayınız). 10 saniye beklerken JET haznenin kahverengi kapağını kapatınız.

7. Nefesinizi 10 saniye tuttuktan sonra burnunuzdan nefesinizi veriniz.

8. Aynı işlemi ilaç sıkmadan birkaç kez daha uygulayabilirisiniz.

9. Nefes tutma işlemini yapamayan çocuklar 5-6 kez derin ve yavaş nefes alıp verebilir. Bu yöntem ağızlık kısmında nefesin içeri girmesini önleyen valf olmadığı için çok önerilmez.

10. Uygulama sonrası JET haznenin kahverengi kapağını kapatınız.

11.  İlaç uyguladıktan sonra ağzınızı mutlaka su ile çalkalayınız.

12. Hazneyi kirlendiğinde veya haftada bir yıkayınız. Yıkamak için inhaleri haznesinden çıkarınız ve ılık su ile sadece hazneyi (İnhaleri değil) ılık suyla bez kullanmadan yıkayınız, ağzı açık halde bez kullanmadan kendi kendine kurumaya bırakınız.

13. İlacı oda sıcaklığında (25 C) saklayınız.

14. salbutamol  gibi b2 agonist inhallerler de bu hazne ile kullanılabilir. Bunun için b2 agonist inhalerler kabından çıkarılıp hazneye yerleştirilir.

JET Spacer İnhaler Kullanımı İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE