kanseri-yenmenin-en-onemli-ilaci-moral

Kanseri Yenmenin En Önemli İlacı Moral

Çağın en zor hastalıklarından kanseri yenen hastalar, tıbbi tedavilerin yanı sıra iyi moral ve hastalığı yeneceğine dair inancın başarıdaki önemine dikkat çekiyor.

Bu hastalığı yenebilmek için atılacak ilk adımın ferah olup kafaya bir şey takmamak olduğunu vurgulayan uzmanlar, şunları kaydediyor;  kanser hastalarına psikolojik desteğin şart olduğununu belirterek, ”Anne, baba, eş, kardeş, arkadaşlar ve tedaviyi yapan hekimin yanı sıra profesyonel moral destek de verilebilir” diyor.

Türkiye’de her yıl 150 bin kişinin kansere yakalandığını ifade eden uzmanlar, sık görülen kanserlerin erkeklerde sırasıyla akciğer, mide, mesane (idrar torbası), kalın bağırsak, larinks (gırtlak) ve prostat; kadınlarda ise meme, bağırsak, mide, over (yumurtalık), akciğer ve lösemi olduğunu belirtiyorlar.

Dünyada her yıl yarım milyon kadının rahim ağzı kanserine yakalandığını ve her iki dakikada bir kadının bu kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten uzmanlar, Türkiye’de ise her yıl rahim ağzı kanserine yakalanan bin 500 kadından yarıya yakınının yaşamını yitirdiğine dikkati çekiyorlar.

Moralin kanseri yenmede tıbbi tedaviye doğrudan bir etkisi olmadığını ancak hastanın yaşama tutunmasında çok önemli bir yer tuttuğunu dile getiren uzmanlar,
Tedavinin sürekliliğinde hastanın ruhsal bütünlüğü sağlanmalıdır. Hastaya, tedavi sürecinde hekim, hemşire ve diğer sağlık çalışanları olabildiğince anlayışlı olmalı, hastanın sorularına cevap verebilmelidir. Evde ve sosyal yaşantısında ise yakınları, hastanın moralini yüksek tutacak yaklaşım içinde olmalıdır. Bu, hastalığı yok sayarak, hiç birşey yokmuş gibi bir davranarak ve sürekli hastalığı hatırlatacak kişilerle birlikte olarak, hikayeler anlatarak ya da uyarı mesajları biçiminde de olmamalıdır.” şeklinde ekliyor.

Kanseri Yenmenin En Önemli İlacı Moral İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE